Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Ratusz skontroluje rodziny. 4 na 10 nadal czeka na pieniądze

  TVN Warszawa

  Program 500 plus w Warszawie

  Miasto sprawdzi rodziny, które pobierają świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus. - Dotyczy to tylko tych osób, które zdaniem Ośrodka Opieki Społecznej mogą wydawać pieniądze w sposób niewłaściwy - mówi Katarzyna Pienkowska z wydziału prasowego urzędu miasta.

  Zgodnie z ustawą rodzice nie mają obowiązku zbierania rachunków i informowania, na co wydali otrzymane pieniądze, ale ratusz postanowił skontrolować niektórych z nich.

  Sprawdzanie na wyrywki

  Jak tłumaczy Katarzyna Pienkowska ratusz nie ma zamiaru pytać wszystkich rodzin o przeznaczanie świadczeń.

  - Rodzice mogą swobodnie dysponować pieniędzmi, nie muszą w żaden sposób rozliczać się z przyznanego wsparcia. Jedynie w przypadku podejrzenia marnotrawienia świadczeń lub wydawania ich niezgodnie z celem, a także wątpliwości, co do sprawowania opieki nad dzieckiem, u rodziny będzie mógł zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy, aby ustalić, jak wygląda sytuacja w danej rodzinie - mówi.

  Ośrodki pomocy społecznej nie mają łatwego zadania. Ustawa nie precyzuje, co oznacza "marnotrawienie" i jakie wydatki mogą być zakwestionowane. Jeżeli ewentualna kontrola wykaże nieprawidłowości, środki mogą być zablokowane. Urzędnicy mogą też zdecydować, że wsparcie będą przekazywać w inny sposób niż gotówką.

  - Jeśli zostanie stwierdzone marnotrawienie, świadczenie będzie wypłacone w formie rzeczowej (np. na jedzenie, ubrania, lekarstwa itp) lub w formie opłacania usług (np. opłata za pobyt dziecka w żłobku, przedszkolu itp.). Zgodnie z informacją z dzielnic na razie nie było sytuacji, w których zdecydowano o przekazaniu świadczenia wychowawczego w formie rzeczowej lub opłacania usług - mówi Katarzyna Pienkowska.

  98 tys. wniosków w Warszawie

  Do tej pory w Warszawie złożono 98 tys. wniosków, w większości elektronicznie. Największa liczba wpłynęła na Białołękę, Mokotów i Pragę Południe, najmniejsza – do Rembertowa.

  - Większa część została już rozpatrzona. W poniedziałek dzielnice poinformowały nas, że wydano już 60 tys. decyzji. Najwięcej decyzji do tej pory wydał Ursynów, Żoliborz i Wola. Najmniej Praga Północ. - dodała.

  Jednak wiele osób mówi o tym, że pieniędzy nie dostało. 38 tysięcy rodzin nadal czeka na wiadomość. Dlaczego?

  - Wnioski, szczególnie te elektroniczne, zawierały dużo błędów. Dodatkowo mieliśmy problem z działaniem serwisu emp@tia. Mimo to dzielnice jak najszybciej starają się wypłacać pieniądze, choć zgodnie z ustawą mają na to 3 miesiące. Za finansowe zabezpieczanie programu odpowiada ministerstwo i wojewoda. My staramy się jak najszybciej wydawać decyzje - kwituje.

  Rodzina 500 plus to sztandarowy program rządu. W jego ramach wszystkim polskim rodzinom wypłacane jest 500 złotych miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko. Najbiedniejsi mogą liczyć na świadczenie również na pierwsze dziecko. Kto złoży wniosek do końca czerwca powinien dostać wyrównanie za trzy miesiące. Później świadczenia będą wypłacane już tylko za bieżące miesiące.

  Czytaj więcej o starcie programu w Warszawie:

  Od 1 kwietnia rusza program Rodzina 500 plus
  TVN24

  kz/mś