Ratusz radzi: zamiast mostem Grota, jedźcie Północnym


Miasto radzi: podczas przebudowy mostu Grota-Roweckiego i Trasy AK kierowcy powinni podróżować mostem Północnym. Już w piątek czekają ich pierwsze utrudnienia. Kolejne - poważniejsze - 8 listopada.

To będą trudne dwa lata dla kierowców z północnej części Warszawy. - Most Grota - Roweckiego to dziś najbardziej obciążona przeprawa - w ciągu doby, w obu kierunkach przejeżdża nim 160 tysięcy pojazdów - informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

W piątek zacznie się jego modernizacja - wraz z odcinkiem Trasy AK ma zostać dostosowany do parametrów drogi ekspresowej.

Jak poruszać się podczas prac? - Kierowcy powinni poruszać się mostem Północnym. Ma połączenie z Wisłostradą i z ul. Modlińską, dlatego znakomicie zastępuje most Grota - Roweckiego - przekonuje Tomasz Kunert z biura prasowego ratusza.

Jak tłumaczy, most Północny rekomendowany jest dla ruchu lokalnego. Tranzytowy nadal będzie prowadzony mostem Grota. Jednakże miasto wystąpiło do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wprowadzenie zakazu wjazdu tirów do Warszawy z autostrady A2. - Zjechałyby z A2 na drogę krajową 50 i szerokim łukiem ominęły stolicę - tłumaczy Kunert.

Na razie jednak nie wiadomo, jaka będzie decyzja GDDKiA.

Zmiany w komunikacji

Wielu internautów pyta też, jak będzie kursowała komunikacja miejska. Zarząd Transportu Miejskiego zdradza niewiele szczegółów. - Od piątku autobusy na most będą wjeżdżały przez pętlę autobusową Żerań FSO - mówi Igor Krajnow, rzecznik ZTM. – Innych zmian nie będzie - dodaje.

Duże zmiany czekają na pasażerów dopiero 8 listopada, kiedy to drogowcy rozpoczną drugi etap prac. Na razie jednak nie są znane szczegóły organizacji komunikacji. – Postaramy się je podać do końca października - mówi Krajnow.

Utrudnienia na trasie od 8 listopada
Utrudnienia na trasie od 8 listopadaTVN24

I i II etap prac

W piątek o 22.00 rozpoczyna się pierwszy etap prac. Zamknięte zostaną trzy estakady – jedna zjazdowa z mostu na Wisłostradę w stronę Gdańska i dwie wjazdowe na most w stronę Żoliborza z ul. Jagiellońskiej i z. Tarchomina.

Od 8 listopada czekają na warszawiaków znacznie poważniejsze utrudnienia. Zamknięte zostaną kolejne trzy zjazdy: na prawym brzegu z Tarchomina w kierunku Marek, a na lewym z mostu na Wisłostradę w kierunku centrum i z Trasy AK na Gdańsk.

- Zamknięta dla ruchu zostanie również północna jezdnia Trasy AK od ul. Modlińskiej do ul. Gwiaździstej. Ruch w obydwu kierunkach zostanie przełożony na jezdnię południową. Będą tam po dwa pasy ruchu w każdym kierunku – tłumaczył Kunert.

- Na dalszym odcinku, tj. od ul. Gwiaździstej do Powązkowskiej, zwężone będą wewnętrzne (lewe) pasy obydwu jezdni, kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku - dodał.

Zamknięty za to będzie przejazd ul. Gdańską pod trasą. Ulice nad nią (ul. Mickiewicza, ul. Słowackiego, ul. Powązkowska) będą zamykane tylko częściowo. - Tak, aby utrzymać przejazd. Utrudnień można spodziewać się także na ul. Broniewskiego.

Za ok. rok odcinki trasy i estakady zamknięte w tym roku mają być ponownie włączone do ruchu, ale należy się spodziewać kolejnych utrudnień.

Cała przebudowa ma potrwać do października 2015 r.

Wiceprezydent Wojciechowicz o pracach na trasie
Wiceprezydent Wojciechowicz o pracach na trasieTVN24

su/roody

Pozostałe wiadomości