Ratusz przegrał z reklamami, bo nigdy nie chciał wygrać

Najnowsze

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plSmyk też zniknął za reklamą

Rezygnacja Grzegorza Piątka to efekt hipokryzji ratusza, która osiągnęła rozmiar gigantycznej szmaty na Pałacu Kultury. Władze Warszawy zachowują się tak, jakby nie zrozumiały nic z toczącej się od lat debaty o reklamie i przestrzeni publicznej - przeczytaj komentarz Karola Kobosa.

W zeszły wtorek ratusz wywiesił na elewacji Pałacu Kultury reklamę nowej miejskiej infolinii. W czwartek wieczorem płachta, która okazała się nielegalna, zniknęła. Tylko po to, by zastąpiła ją kolejna, związana ze szczytem klimatycznym ONZ, której legalność też jest co najmniej dyskusyjna. W tym samym czasie na Ursynowie producent pralek zasłonił swoimi płachtami cały dom. Cóż Ursynów, kiedy to samo dzieje się w centrum miasta - za reklamą zniknął w całości dom towarowy Smyk.

O płachcie wiszącej na Pałacu Kultury rozmawiałem z Jarosławem Jóźwiakiem, prawą ręką Hanny Gronkiewicz-Waltz, szefem Centrum Komunikacji Społecznej. Pytałem, czy nie dostrzega niekonsekwencji w działaniach ratusza, który deklaruje walkę z reklamą wielkoformatową, a sam sięga po taki właśnie środek komunikacji z mieszkańcami. - Nie, bo to nie jest reklama, tylko informacja - odpowiadał.

Pytałem, czy nie dostrzega hipokryzji w tym, że poprzedniego szefa wydziału estetyki zwolniono za to, że nie radził sobie z wielkoformatowymi reklamami, a sprzeciw nowego w tej samej sprawie został zignorowany. - Tak zdecydował zespół ekspertów - mówił.

Ekspertów - dodajmy - którzy przez kilka lat nie zauważyli, że regulamin wieszania siatek na PKiN jest niezgodny z obowiązującym planem miejscowym!

Otóż to jest właśnie niekonsekwencja i hipokryzja! Nie zmieni tego odwracanie kota ogonem ani zasłanianie się regulaminami, procedurami i ekspertami.

Przegraliście wojnę z reklamą, bo sami nie chcecie albo nie potraficie z niej zrezygnować. Nie umiecie się inaczej "komunikować" z mieszkańcami, wieszacie więc nielegalne płachty i nie przejmujecie się konsekwencjami, bo wiecie, że nadzór budowlany nie zdąży zareagować. Dokładnie tak, jak komercyjni reklamodawcy.

Reklama w Dolinie Służewieckiej czy płachta zasłaniająca całego Smyka to są właśnie efekty Waszej hipokryzji. A rezygnacja Grzegorza Piątka to dowód, że przegraliście wojnę o przestrzeń publiczną, bo nigdy nie chcieliście jej wygrać.

Karol Kobos

Gigantyczna reklama "pożarła" dom

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl