Ratusz przecina spór o fotel burmistrza Bemowa

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plRatusz w dzielnicy Bemowo

Michał Grodzki z Prawa i Sprawiedliwości pozostaje burmistrzem Bemowa. Wiceprezydent Witold Pahl unieważnił jego odwołanie, które próbowali przeforsować radni związani z Jarosławem Dąbrowskim. Władze miasta podważyły też wybór nowego burmistrza - Wiesława Sikorskiego.

Decyzja w sprawie burmistrzów Bemowa zapadła w czwartek. Wiceprezydent Pahl - z upoważnienia Hanny Gronkiewicz-Waltz - wydał zarządzenie w tej sprawie. Wskazał w nim jasno, że odwołanie Grodzkiego z funkcji burmistrza i powołanie w jego miejsce Wiesława Sikorskiego było niezgodne z prawem. Jako główny powód wiceprezydent podał nieprawidłowy sposób zwołania sesji.

Radni Dąbrowskiego przeciwko Grodzkiemu

Sesja ta - jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl - odbyła się pod koniec listopada. Radni związani z byłym wiceprezydentem Jarosławem Dąbrowskim spotkali się w urzędzie i przeprowadzili głosowania w sprawie odwołania i wyboru szefa zarządu. Mieli kworum - na posiedzeniu stawiło się 14 na 25 radnych. Byli to przedstawiciele lokalnych klubów: Dla Bemowa, Wybieram Bemowo i Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej. Nie stawił się za to nikt z Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Grodzki od początku przekonywał, że odwołany ze swojej funkcji się nie czuje. - Równie dobrze mógłbym się czuć odwołany przez przypadkową grupę ludzi. Nie ma możliwości, by uznać to, co zrobili dzisiaj radni za zgodne z prawem - twierdził tamtego dnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

- Burmistrz Grodzki wiedział, że mamy sesję, a udawał Greka. Przychodził albo wysyłał ochroniarzy, by wyprosili nas z urzędu. Trochę to niesmaczne - odbijał z kolei piłeczkę radny Łukasz Lorentowicz z klubu Dla Bemowa.

Lokalni rozbili koalicję

Polityczne zamieszanie na Bemowie jest wynikiem rozpadu koalicji Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej. Porozumienie to zawiązało się półtora roku temu, by odsunąć od władzy byłego wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego (którego komitet wygrał wybory samorządowe na Bemowie).

Po ponad roku wspólnego rządzenia Bemowska Wspólnota Samorządowa wyszła z koalicji. PiS i PO - choć współpracują nadal - nie mają już większości w radzie dzielnicy.

Zobacz jak wyglądała ostatnia sesja na Bemowie, na której doszło do rozpadu koalicji:

Awantura na sesjitvnwarszawa.pl
wideo 2/2

kw/r