Najnowsze

Ratusz podsumował ilu pacjentów z COVID-19  przyjęto w Szpitalu Południowym

Najnowsze

Autor:
kz
Źródło:
PAP
Prezydent Trzaskowski o kontrakcie z NFZ dla Szpitala Południowego
TVN24Prezydent Trzaskowski o kontrakcie z NFZ dla Szpitala Południowego

Ratusz poinformował, że w szczycie pandemii w stołecznych szpitalach było prawie 660 łóżek covidowych. W Południowym działał największy szpital tymczasowy. Hospitalizowano tam 3,5 tys. zakażonych koronawirusem.

W szczycie ostatniej, piątej fali pandemii miejskie szpitale (dla których Warszawa jest organem założycielskim) zapewniały łącznie 658 łóżek do hospitalizacji osób zakażonych koronawirusem, w tym 120 łóżek respiratorowych przygotowanych do leczenia pacjentów w najcięższym stanie.

Sam Szpital Południowy uruchomił 300 łóżek dla pacjentów covidowych, z czego 60 to łóżka respiratorowe. Działający tam tymczasowy szpital covidowy był jedną z największych placówek tego typu w kraju.

Ilu pacjentów covidowych w Szpitalu Południowym?

Od chwili uruchomienia, czyli od 13 lutego 2021 roku do marca 2022 roku w szpitalu tymczasowym na terenie Szpitala Południowego przyjęto prawie 3500 pacjentów, z tym ponad 300 leczono na łóżkach respiratorowych.

Ponadto szpital zorganizował punkt szczepień przeciw covid-19, w którym szczepionkę podano pond 84 tys. pacjentów.

W związku z decyzją ministra zdrowia 1 kwietnia zostały zlikwidowane wszystkie szpitale tymczasowe i wygaszone tzw. łóżka covidowe. Obecnie ratusz zbiera dane dotyczące liczby hospitalizowanych pacjentów ze wszystkich miejskich szpitali, w których funkcjonowały oddziały covidowe.

Władze miasta deklarują jednocześnie, że ich celem jest możliwie najszybsze uruchomienie szerokiego zakresu świadczeń medycznych w Szpitalu Południowym.

Przenoszą oddziały z Solca

Ponieważ ten szpital nie posiada samodzielnego kontraktu z NFZ, rozpoczęto przygotowania do stopniowego przenoszenia na Ursynów oddziałów ze szpitala na Solcu. Uruchomienie Szpitala Południowego, jako wielospecjalistycznego podmiotu leczniczego odbywa się w ścisłej współpracy z mazowieckim oddziałem NFZ. Ratusz zapowiedział, że na początku kwietnia w budynku Szpitala Południowego zaczną działalność: nowy oddział internistyczny (50 łóżek), oddział intensywnej terapii (OIT) oraz pracownia endoskopii.

Planuje się, że do wakacji zostanie otwarty w Szpitalu Południowym pododdział kardiologii i izba przyjęć, a następnie nowa poradnia przyszpitalna.

Na Solcu pozostanie poradnia przyszpitalna. Docelowo, do jesieni, w Szpitalu Południowym będą funkcjonować: oddział chirurgii ogólnej ze znaną z Solca specjalizacją chirurgii proktologicznej, oddział ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotetyce, oddział ginekologiczno-położniczy wraz z oddziałem neonatologii, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz wielospecjalizacyjna poradnia przyszpitalna.

Proces przenoszenia oddziałów ze Szpitala Solec do Szpitala Południowego, może potrwać około pół roku i wymaga m.in. wyposażania obiektu w sprzęt medyczny i odpowiedniej zabudowy.

Konieczna jest także decyzja Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego ta skomplikowana procedura otwierania oddziałów specjalistycznych odbywa się w ścisłej współpracy z NFZ.

Autor:kz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości