Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Ratusz ostrzega przed utratą unijnych milionów

Warszawa

TVN24Prezydent Warszawy o funduszach unijnych

Wprowadzenie nowego ustroju Warszawy może skończyć się utratą funduszy europejskich – ostrzegały w czwartek władze stolicy.

Większość dużych inwestycji powstaje z udziałem środków unijnych. Dziennikarze dopytywali co się stanie z tymi funduszami, jeśli PiS przeforsuje swoją propozycję przyłączenia do stolicy 32 okolicznych miejscowości. – Tak naprawdę nie wiemy. Z funduszami trzeba bardzo delikatnie. W końcu to my jesteśmy biorcą – odpowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła, że środki z Unii Europejskiej są konieczne do dalszego rozwoju stolicy. - Dzięki temu mamy metro. Sfinansowane w 85 procentach właśnie z Unii – wyliczała.

Podział statystyczny do kosza

Jej zastępca Michał Olszewski przypomniał głośną dyskusję o wyodrębnieniu województwa warszawskiego, która toczyła się dokładnie rok temu. Ostatecznie PiS z niej zrezygnował, a statystyczne wyodrębnienie stolicy i jej najbliższych okolic z Mazowsza, pozwala biedniejszym gminom ubiegać się o większe dofinansowanie inwestycji. Zmiany zaproponowane ostatnio nazwał "cynicznymi".

- Myśmy wówczas zwracali uwagę, że jest propozycja zmian w podziale statystycznym województwa mazowieckiego, która została przecież zatwierdzona w grudniu ubiegłego roku i wchodzi w życie od stycznia 2018 roku - przypomniał.

Stwierdził, wprowadzenie zmian administracyjnych sprawi, że wynegocjowany i zaakceptowany przez Komisją Europejską podział będzie można wyrzucić do kosza. - To oznacza z kolei brak możliwości negocjowania środków unijnych w roku 2020 - ostrzegał.

Współpraca z gminami już działa

Olszewski odpowiada w stołecznym ratuszu właśnie za fundusze unijne. Na konferencji przypomniał, że dzięki nim Warszawa prowadzi obecnie kilka projektów. Mało tego, są one prowadzone właśnie w ramach metropolii, bo specjalne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w 2014 roku.

- Zmiana ustroju powoduje, że my tych pieniędzy możemy po prostu nie wydać. Tych 600 mln, które mamy na projekty metropolitarne. Z których budujemy parkingi "Parkuj i Jedź", ścieżki rowerowe, usługi opiekuńcze i wszystkie rzeczy, które zostały przez nas wynegocjowane na zasadach demokratycznych i równych z 39 gminami metropolii warszawskiej - wyliczał.

Samorządowcy rozmawiali o poszerzeniu Warszawytvn
wideo 2/16

kw/b