Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Ratusz odpowiada na zarzuty PiS: warszawskie mosty są ubezpieczone

Warszawa

ZDMMost Łazienkowski idzie do remontu

Władze miasta odniosły się do zarzutów radnego PiS, który stwierdził, że polisa na ubezpieczenie mostów jest "skrajnie niekorzystna": - Gdyby limit wypłacanej sumy za zniszczenie mostów był większy, to musielibyśmy też płacić wyższą składkę.

W czwartek radny Jarosław Krajewski poinformował, że warszawskie mosty są ubezpieczone na 3 mln zł. Podkreślał, że to mało. Szczególnie w kontekście szykowanego remontu mostu Łazienkowskiego, który ma kosztować ok. 110 mln zł.

Samorządowiec PiS domagał się wyjaśnień od prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz na najbliższej sesji rady miasta.

"Dotychczasowe doświadczenie"

My poprosiliśmy o odpowiedź urzędników z ratusza. Dlaczego limit wypłaty ubezpieczenia wynosi 3 mln zł?

- Wynika to z dotychczasowych doświadczeń. Planując ryzyko patrzy się na prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś wydarzenia. Do tej pory były zdarzenia typu wygięta barierka i ta kwota wystarczała – przekonuje Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza. - Gdyby to miała być dużo większa kwota, to składka ubezpieczeniowa, którą musimy płacić też byłaby dużo większa – zauważa.I zaznacza, że rezygnacja z limitów ubezpieczenia spowodowałaby jej wzrost do kilkudziesięciu milionów zł. - Co doprowadziłoby do sytuacji, w której składka roczna kilkunastokrotnie przewyższałaby wartość uzyskiwanych przeciętnie odszkodowań – dodaje Kłąb.

"Ubezpieczone wszystkie mosty"

Krajewski przekonywał również, że ratusz podpisał umowę, która nie obejmuje obiektów zbudowanych przed 1990 rokiem lub nieprzebudowywane po nim. Jego zdaniem to oznacza, że nie są ubezpieczone mosty: Gdański i Poniatowskiego.- Wszystkie mosty znajdujące się w zarządzie Zarządu Dróg Miejskich są objęte ubezpieczeniem - odpowiada Kłąb. I dodaje: – Klauzula, na którą się powołuje radny Krajewski, dotyczy budowli, które przez ostatnie 25 nie przeszły żadnego remontu. A w ramach bieżącego utrzymania takie prace były prowadzone na moście Poniatowskiego i Gdańskim.

Pożar mostu

Most Łazienkowski spłonął w połowie lutego. Akcja strażaków trwała 12 godzin. Śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn pożaru utknęło "w martwym punkcie". Uszkodzenia mostu okazały się na tyle poważne, że zdecydowano się na wymianę jego konstrukcji.

Na remont przeznaczono 110 milionów złotych - kosztami podzieli się ratusz i rząd.

Strażacy ugasili pożar mostu
TVN24