Najnowsze

Ratusz o sprawie Chazana: "Radzę się wstrzymać z wyrokami"

Najnowsze

Mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy
TVN24Mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy

- Nie wyobrażam sobie, żeby prawo, które obowiązuje w Polsce, mogło być nie przestrzegane w placówkach medycznych – powiedział w rozmowie z TVN24 Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Wiceprezydent odniósł się do informacji ujawnionych przez TVN24. Profesor Bogdan Chazan złamał przepisy ustawy w zakresie poinformowania pacjentki o innej placówce lub lekarzu, który mógłby wykonać u niej zabieg aborcji - taka opinia znalazła się we wnioskach pokontrolnych krajowego konsultanta w dziedzinie ginekologii, który przygotowuje raport dla ministra zdrowia.

Mimo swojej oceny, Wojciechowicz dodał, że z ferowaniem wyroków radzi wstrzymać się do zakończenia wszystkich kontroli. W tym kontroli prowadzonej przez stołeczny ratusz.

- Myślę, że wyniki naszej kontroli będą znane w ciągu kilku czy kilkunastu dni – sprecyzował wiceprezydent.

Odmówił aborcji

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie, powołując się na konflikt sumienia, odmówił kobiecie z Warszawy wykonania aborcji w 25. tygodniu ciąży. Dziecko - według diagnozy - z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu. Dyrektor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci. Sprawę pierwszy opisał tygodnik "Wprost". Wniosek o odwołanie profesora ze stanowiska dyrektora złożył już 30 maja szef stołecznego SLD, Sebastian Wierzbicki. Sojusz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora.

Deklaracja wiary

Chazan jest jedną z ok. 3 tysięcy osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji". Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem. Inicjatorką deklaracji była dr Wanda Półtawska, lekarka i przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

bf/r

Pozostałe wiadomości