Ratusz: nie ma zgody na inaugurację stadionu

Warszawa

fot. TVN24

Zaplanowane na niedzielę huczne otwarcie Stadionu Narodowego wciąż wisi na włosku. Ratusz nie zezwolił na organizację imprezy, bo narodowe Centrum Sportu nie zebrało na czas potrzebnych dokumentów. NCS pozostało już tylko odwołanie się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Cały obiekt, z wyjątkiem płyty głównej, otrzymał pozwolenie na użytkowanie 16 grudnia. W ubiegłym tygodniu zgodę wydała policja. Wciąż jednak brakuje najważniejszego dokumentu, bez którego hucznej inauguracji stadionu nie będzie – pozwolenia wydanego przez ratusz.

Bo nie ma papierów

- Ze względu na braki formalne nie możemy wydać zgody na imprezę masową. Tę informację przekazaliśmy już Narodowemu Centrum Sportu – mówi Ewa Gawor, szefowa biura bezpieczeństwa. Brakuje też pozytywnej opinii straży pożarnej i sanepidu.

Czy to znaczy, że inauguracji Stadionu Narodowego nie będzie 29 stycznia? - Organizator ma prawo odwołać się od tej decyzji i w międzyczasie uzupełnić braki. Jeśli to zrobi do piątku do godz. 16, nasza decyzja może zostać zmieniona – zapewnia Gawor.

"Wszystko pod kontrolą"

Po decyzji władz miasta, NCS może się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W ten sposób zyska kilka dni na zebranie brakującej dokumentacji i ostatnie prace na stadionie. - Gromadzimy dokumentację i odwołamy się do SKO. Impreza odbędzie się 29 stycznia, tak jak zapowiadaliśmy - mówi Daria Kulińska, rzeczniczka NSC.

Strażacy wciąż sprawdzają

W poniedziałek na stadionie rozpoczęła się kontrola straży pożarnej, która ma wydać opinię zarówno w sprawie ewentualnego odbioru płyty boiska, a także samej imprezy. Jak usłyszeliśmy w biurze prasowym stołecznej straży, kontrola będzie trwała najprawdopodobniej do środy i dopiero wtedy zostanie wydana opinia.

fot/film tvn24

Wszystko przez zmianę murawy?

Problemów z odbiorami płyty być może udałoby się uniknać, gdyby nie kłopoty z murawą, o których informowaliśmy już w maju ub. roku. Wtedy okazło się, że operator stadionu chce, by na Narodowym układać na czas meczów tzw. murawę paletową. To znacznie opóźniło prace na płycie, choć rzeczniczka NCS-u Daria Kulińska zapewniała , że murawa będzie gotowa na ... wrześniowy mecz z Niemcami.

Wypowiedź rzeczniczki z maja 2011 roku:

Rzeczniczka NCS o murawie

mjc//ec