Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Ratusz mięknie. Chce zmienić zakaz przy moście Śląsko-Dąbrowskim

Warszawa

| tvnwarszawa.plJacek Wojciechowicz o zmianach na moście Śląsko-Dąbrowskim

Prawdopodobnie ratusz wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom kierowców, którzy w porannym szczycie nie mogą wjechać na odcinek Trasy W-Z między tunelem a mostem Śląsko-Dąbrowskim. Czas objęty zakazem może zostać ograniczony - zapowiedział wiceprezydent stolicy.

W godzinach szczytu wjazdu na most Śląsko-Dąbrowski pilnuje słynny totem. Po pożarze mostu Łazienkowskiego kierowcy postulowali jego zlikwidowanie, a co za tym idzie - umożliwienie przejazdu Śląsko-Dąbrowskim.

Zakaz przez dwie godziny?

- Rozważamy ograniczenie godzin, w których nie można przekraczać wiaduktu Pancera. Dzisiaj to jest 7-10, prawdopodobnie wprowadzimy zakaz od 7 do 9 - powiedział w czwartek wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz i przypomniał, że poza porannym szczytem, wiadukt i most są przejezdne w obu kierunkach.

Wiceprezydent pomylił godziny. Na zdjęciach zrobionych w piątek rano przez naszego reportera widać, że zakaz obowiązuje obecnie od godziny 6.00:

"Totem" przy trasie W-Z | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
"Totem" przy trasie W-Z | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
"Totem" przy trasie W-Z | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
"Totem" przy trasie W-Z | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
"Totem" przy trasie W-Z | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Tramwaje częściej niż metro

Skąd poranne ograniczenie o godzinach szczytu?

- Jest związane z bezpieczeństwem pasażerów, którzy wysiadają na przystanku przy Zamku Królewskim, przed tunelem Trasy W-Z, bo tam przystanek zlokalizowany jest na środku i pasażerowie pojazdów komunikacji publicznej wychodzą na jezdnię, wówczas samochody muszą się zatrzymać. Częstotliwość kursowania w godzinach szczytu to 30-40 sekund - przypomniał ponownie Wojciechowicz

Zwrócił także uwagę, że co najmniej kilkanaście, kilkadziesiąt sekund trzeba też dać pasażerom na wsiadanie iwysiadanie ze środków komunikacji.

Boją się efektu domina

Zdaniem zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz, gdyby zlikwidować poranny zakaz wjazdu, mogłoby dojść do kompletnego paraliżu. Pierwsze auta, które stanęłyby przed usytuowanym na ulicy przystankiem, zablokowaliby możliwość zjazdu na Wisłostradę, który jest kilkadziesiąt metrów wcześniej. - Blokada przeniosłaby się na plac Wileński - ocenił wiceprezydent Wojciechowicz.

Mimo to ratusz dopuszcza pewne ustępstwa wobec kierowców. - Po godz. 9 częstotliwość komunikacji jest mniejsza, stąd rozważamy ograniczenie do dwóch godzin - podsumował.

Most Łazienkowski zamknięty po pożarze

Temat likwidacji zakazu zrobił się wyjątkowo nośny po zamknięciu mostu Łazienkowskiego po pożarze przeprawy, do którego doszło 14 lutego. Postulowali to m.in. Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości i rada dzielnicy Praga Północ.

Wjazd na most dawno powinien być otwarty - oceniali w rozmowie z reporterem tvnwarszawa.pl kierowcy.

Władze miasta przekonywały, że nie zdecydują się na takie rozwiązanie. Ratusz tłumaczył się bezpieczeństwem pasażerów i możliwymi korkami.

Kierowcy za otwarciem Śląsko-Dąbrowskiego
Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

b//ec