Ratusz: kolejna cześć bulwarów prawdopodobnie w 2017 roku

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plOdcinek bulwarów, na którym wstrzymano prace

2017 rok to prawdopodobna data otwarcia drugiego fragmentu bulwarów wiślanych od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Obecnie trwa przetarg na wybranie wykonawcy inwestycji. Zgłosiło się do niego 15 firm – informuje wiceprezydent stolicy, Michał Olszewski.

Przebudowa całych bulwarów jest podzielona na kilka etapów. W połowie tego roku miasto ukończyło pierwszy etap inwestycji i pod koniec lipca został otwarty przebudowany Bulwar Jana Karskiego - od ul. Boleść do mostu Śląsko-Dąbrowskiego (na tym odcinku nazywany też Bulwarem Starzyńskiego).

Jak powiedział Olszewski, na jesieni tego roku miasto ogłosiło przetarg na wybór wykonawcy następnego odcinka bulwarów - od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

- Jest to przetarg dwustopniowy, zgłosiło się 15 firm. Spośród tych 15 firm wybieramy teraz pięć firm, które będą w drugim etapie konkurowały o wykonywanie tego zadania - zaznaczył Olszewski. Jak szacował, procedura przetargowa może potrwać jeszcze około dwóch, trzech miesięcy.

Podkreślił, że obecnie nie jest dyskutowana kwestia ceny wykonania inwestycji, ponieważ w pierwszym etapie przetargu firmy wybrane są ze względu na swoje kwalifikacje. - Wybór firmy na podstawie oferty cenowej i terminu wykonania - to będzie przedmiot drugiego etapu przetargu - wyjaśnił wiceprezydent stolicy. I dodał: - Będziemy premiowali te firmy, które będą deklarowały krótszy termin wykonania samej inwestycji.

"Prawdopodobnie w 2017 roku"

Podkreślił, że trudno dzisiaj prognozować termin rozpoczęcia robót budowlanych, ponieważ w pierwszym etapie przetargu miasto miało zastrzeżenia do złożonych ofert i poprosiło o wyjaśnienia i ponowne złożenie dokumentacji. Ocenił jednak, że "rozpoczęcie robót w pierwszym półroczu przyszłego roku jest jak najbardziej realne, biorąc pod uwagę wszystkie terminy odwołań, które mogą czekać miasto".

Olszewski pytany, kiedy miasto chce otworzyć drugi fragment przebudowanych bulwarów, powiedział, że stanie się to prawdopodobnie w 2017 roku.

- Termin wykonania tej inwestycji, według szacunków, to jest 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia robót, więc jak łatwo policzyć, to nie jest przyszły sezon (lato 2016 r.), to jest raczej sezon 2017 r. - powiedział Olszewski.

Będzie więcej atrakcji

Dodał, że drugi odcinek bulwarów będzie oferował mieszkańcom więcej atrakcji niż pierwszy. - Po pierwsze jest to dłuższy odcinek, po drugie obejmuje integrację z funkcjami Centrum Nauki Kopernik, po trzecie zakłada znacznie więcej funkcji rekreacyjnych, a po czwarte jest on podzielony na strefy - mówił.

Na tym odcinku bulwarów mają być trzy strefy: naukowo-edukacyjna w pobliżu Centrum Nauki Kopernik, miejska, w której będą punkty gastronomiczne i miejsca do spędzania czasu oraz strefa typowo rekreacyjna, gdzie również będzie plaża.

TAK WYGLĄDAŁO OTWARCIE BULWARÓW NA WYSOKOŚCI STARÓWKI:

Hanna Gronkiewicz-Waltz na otwarciu bulwarów
TVN24

PAP/jk