Ratusz: do 2030 roku 15 tysięcy miejskich mieszkań

Warszawa

W ramach programu Mieszkania 2030 władze stolicy planują powiększenie miejskiego zasobu o 15 tys. lokali. Nowa polityka mieszkaniowa ma być tworzona wraz z mieszkańcami - zapewnia ratusz.

- Chcemy do roku 2030 zbudować 15 tys. mieszkań miejskich, dlatego że to jest najważniejsza potrzeba - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wyzwanie dla ratusza

- Naszym wyzwaniem jest przygotowanie oferty dla każdego, kto zdecyduje się żyć w Warszawie - bez względu na wiek czy dochody. Chodzi przede wszystkim o osoby, które nie mogą pozwolić sobie na kupno lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym - powiedziała prezydent.

Ratusz podkreśla, że - z uwagi na cele wskazane w strategii Warszawa 2030 - będzie rozwijane budownictwo mieszkań socjalnych m.in. dla osób zagrożonych wykluczeniem oraz komunalnych dla osób o niskich dochodach. Poszerzona zostanie również oferta Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) dla osób, których dochody są za wysokie, aby uzyskać mieszkanie komunalne, ale zbyt niskie, aby otrzymać kredyt na kupno własnego lokum. Przewidziano ponadto rozwój najmu komercyjnego dla osób o wyższych dochodach - mieszkania będą budowane zarówno przez miejskie spółki, jak i sektor prywatny. Władze miasta zwracają uwagę, że nowa polityka mieszkaniowa to nie tylko wzrost liczby mieszkań, ale także podporządkowanie planowania przestrzennego, zarządzania miejskim zasobem nieruchomości i realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Chodzi m.in. o powiązanie planowania nowych osiedli z decyzjami dotyczącymi polityki transportowej, czy dostosowaniem infrastruktury społecznej (np. budowa przedszkoli, szkół, przychodni).

Gronkiewicz-Waltz wskazała, że przykładem takiego nowego, modelowego osiedla będzie Warszawska Dzielnica Społeczna, która będzie położona przy planowanej stacji II linii metra - Księcia Janusza.

Będą debaty

Ratusz planuje przeprowadzić cykl debat z mieszkańcami i ekspertami na temat kierunków rozwoju polityki mieszkaniowej. Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski wyjaśnił, że dyskusje będą dotyczyć m.in. tego, jak mieszkać w Warszawie i jak zaspokajać oczekiwania warszawiaków o różnych potrzebach. Poza debatami władze miasta planują przeprowadzenie serii warsztatów i pierwszy w Warszawie panel obywatelski na temat zarządzania miejskim zasobem mieszkaniowym.

Czytaj o "Mieszkaniach plus" w Warszawie:

Gdzie powstaną pierwsze mieszkania z programu "Mieszkanie plus"?
TVN24 BIŚ

PAP/kz/mś