Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Ratusz chwali się żłobkami. Miejsc wciąż brakuje

TVN Warszawa

fot. R.Motyl/urząd miasta

W Warszawie ruszyły dwa nowe publiczne żłobki, ale nadal brakuje miejsc dla ponad 6 tysięcy maluchów. Nowe rozwiązanie, klubiki malucha, nie cieszy się popularnością. Ratusz planuje kolejne miejskie placówki.

Stołeczne żłobki mają łącznie 4360 miejsc. Właśnie otwarto nową placówkę przy ul. Muszlowej. Żłobek został sfinansowany z funduszy dzielnicy Bemowo i zapewnia miejsca dla 80 maluchów. Koszt budowy obiektu (w którym mieści się również przedszkole) to 6,5 mln złotych. Za jego utrzymanie zapłaci budżet miasta.

Ruszył też nowy żłobek przy ul. Prochowej na Pradze- Południe. Ma 50 miejsc.

Tu będą nowe żłobki:

Do końca tego roku urząd miasta ma otworzyć jeszcze jedną placówkę, przy ul. Pawlikowskiego (Praga Południe), gwarantującą opiekę 120 dzieciom.

Na 2012 r. urzędnicy planują otwarcie kolejnych obiektów oraz zwiększenie liczby istniejących miejsc w żłobkach na Ochocie, Mokotowie oraz Pradze Południe. Nowe 133 miejsca za łączną kwotę 570 tys. złotych finansowane będą z programu "Maluch" ministerstwa pracy.

Kolejne żłobki na Mokotowie, Ochocie, Bielanach i w Ursusie (łącznie ponad 300 miejsc) będą finansowane z kasy miejskiej.

Czytaj też: Zamiast urzędu będzie żłobek

Nowe formy niepopularne

Ustawa, która weszła w życie w kwietniu, miała częściowo rozwiązać problem braku miejsc w żłobkach przez ustanowienie m.in. dziennego opiekuna czy klubików dziecięcych oraz ułatwienia przy zakładaniu nowych placówek.

Z tych możliwości skorzystało niewiele osób. Jak zaznaczają urzędnicy, nie ruszyły jeszcze kursy uprawniające do podjęcia pracy dziennego opiekuna. Kandydaci powinni albo odbyć 160-godzinny kurs, albo mieć doświadczenie w pracy z dziećmi.

Jak poinformował szef stołecznego biura polityki społecznej Bogdan Jaskołd, od czasu wejścia w życie ustawy w Warszawie nie powstał żaden przyzakładowy żłobek, do tworzenia których zachęcało nowe prawo (pracodawcy mogą wliczyć wydatki związane z prowadzeniem żłobka w ciężar nieopodatkowanych kosztów uzyskania przychodu). Dodał, że stołeczny ratusz także na razie nie organizuje żłobka dla dzieci swoich pracowników.

PAP/bf//mz