Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Ratusz chwali się pieniędzmi na budżet obywatelski

Warszawa

archiwum TVN50 mln zł na budżet partycypacyjny w 2016 roku

Wielkość budżetu partycypacyjnego dla Warszawy na 2016 r. to ponad 50 mln zł, czyli prawie dwa razy więcej niż obecnie - poinformował dokładnie na miesiąc przed wyborami samorządowymi stołeczny ratusz. W budżecie na 2015 rok mieszkańcy stolicy mogli współdecydować o wydaniu ponad 26 mln zł.

- Wykorzystując zebrane doświadczenie, a także uwagi zgłoszone przez mieszkańców wypracowaliśmy z ekspertami kolejną edycję. Stawiamy na edukację, dialog i dopracowywanie projektów, a do podziału mieszkańcom przekazujemy ponad 50 mln złotych - podkreśla prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, w komunikacie przekazanym mediom.

Do końca października 2014 r. zostaną powołane dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego, składające się z przedstawicieli mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych Rady Dzielnicy, radnych osiedlowych i urzędników. Ich zadaniem - tłumaczą władze miasta - będzie "wypracowywanie szczegółowych zasad budżetu partycypacyjnego w dzielnicy, monitorowanie i wspieranie przebiegu budżetu".

Zgłoszenia w przyszłym roku

Projekty będą przyjmowane od 17 stycznia do 17 lutego 2015 r. W pierwszej kolejności wszystkie zgłoszone projekty zostaną ocenione pod kątem podstawowych kryteriów, takich jak np. prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego, następnie projekty zostaną przedstawione wszystkim mieszkańcom. - Na podstawie przeprowadzonych dyskusji każdy projektodawca będzie mógł udoskonalić złożony przez siebie projekt jeszcze zanim zostanie on poddany weryfikacji szczegółowej. Do tego etapu zostanie skierowanych 50 projektów z danego obszaru terytorialnego, wybranych przez samych projektodawców- opisuje procedurę ratusz.

Między 16 a 26 czerwca 2015 r. odbędzie się głosowanie, które wyłoni projekty do realizacji w roku budżetowym 2016. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Warszawy, drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie.

W ramach pierwszego budżetu partycypacyjnego Warszawy mieszkańcy mogli współdecydować o przeznaczeniu ponad 26,2 mln zł, co stanowi ok. 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zadeklarowała, że wybrane w głosowaniu projekty inwestycji staną się pozycjami budżetów dzielnic i zostaną zrealizowane w 2015 r. Warszawiacy zgłosili łącznie ok. 2200 pomysłów, z czego wcielonych w życie ma być 336.

PAP/jb