Ratusz chce podwyżki za płatne parkowanie

Warszawa

| Polska Agencja Prasowafot. TVN Warszawa

Za pozostawienie auta w centrum zapłacimy więcej. Ratusz wystąpił z pismem do Ministra Infrastruktury o możliwość podniesienia cennika w strefie płatnego parkowania – informuje "Życie Warszawy".

Ile wyniosą podwyżki i kiedy wejdą w życie na razie nie wiadomo. Dziś cena postoju w strefie za pierwszą godzinę wynosi 3 zł, za drugą i trzecią godzinę trzeba zapłacić odpowiednio 3,60 i 4,20 zł, a później każdą następną godzinę kierowca płaci znów po 3 zł. Ratusz chce, by po pierwsze ceny za pozostawienie auta były wyższe i rosły z kazda następna godziną, po drugie - wprowadzenie zróżnicowania w wysokości opłat w zależności od strefy.

Będzie kilka stref

To jednak nie koniec planowanych zmian. Jak tłumaczy w rozmowie z "ŻW" dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji Mieczysław Reksnis, w pewnych obszarach należałoby też limitować czas postoju, np. 60 albo 80 min.

Najdroższy byłby oczywiście postój w Śródmieściu. Mniej kierowcy zapłaciliby na Mokotowie albo, czy np. na Muranowie.

Minister zdecyduje

Obecnie w stolicy obowiązują najwyższe możliwe stawki za parkowanie, które ustala ustawa o drogach publicznych. Właśnie dlatego władze Warszawy wystąpiły do Ministra Infrastruktury o zmianę tych zapisów, by umożliwić miastu decydowanie o wysokości stawek według własnego uznania.

Eksperci podkreślają, że cena za parkowanie powinna być wyższa od ceny biletu jednorazowego komunikacji miejskiej. A te mają zdrożeć jeszcze w tym roku. Aktualnie koszt biletu jednorazowego to 2,80, ale dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta już na początku roku zapowiadał, że chce podnieść tą cenę jeszcze w 2011 roku do ponad 3 zł.

Płatny wjazd

Podniesienie opłat parkingowych to kolejny element zniechęcania kierowców do wjeżdżania własnym autem do centrum miasta. Docelowo ratusz planuje wprowadzić opłaty już za samo przekroczenie strefy centrum. Jednak na razie ratusz nie podaje terminu, kiedy miałoby to nastąpić.