Ratusz: 80 proc. mieszkańców za mostem Krasińskiego. W tle protesty

Protest w sprawie budowy mostu Krasińskiego
Protest w sprawie budowy mostu Krasińskiego
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Protest w sprawie budowy mostu KrasińskiegoLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Trwa spór o budowę mostu Krasińskiego, a ratusz pokazuje wyniki badań telefonicznych na temat inwestycji. Aż 80 proc. ankietowanych opowiada się za budową tej przeprawy. Przeciwnicy inwestycji twierdzą jednak, że pytania były tendencyjne. I nazywają badania "ankietą widmo".

Mieszkańcy mieli wypowiedzieć się na temat kształtu mostu Krasińskiego w dwuetapowym procesie, miasto zapowiadało to już wcześniej, między innymi podczas ostatniego posiedzenia "okrągłego stołu".

Pierwszy to właśnie badanie telefoniczne na próbie 1100 mieszkańców, w wieku powyżej 15 lat. Odbyło się ono między 14 a 25 stycznia. W środę ratusz zaprezentował jego wyniki. "80 proc. mieszkańców ocenia pozytywnie budowę mostu Krasińskiego" – poinformował na Twitterze Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent miasta.

3 procent badanych z Żoliborza

Badanie przeprowadziła firma Arc Rynek i Opinie. Co ciekawe, wśród przepytanych osób, zaledwie 3 proc. stanowili mieszkańcy Żoliborza, którzy głośno protestują przeciwko przeprawie. Targówek, dzielnicę która jej chce, reprezentowało 7 procent badanych. Najwięcej ankietowanych było z... Mokotowa – 13 procent.

Najpierw zapytano mieszkańców, czy ich zdaniem liczba mostów w Warszawie jest wystarczająca. 66 proc. respondentów odpowiedziało negatywnie, 31 proc. pozytywnie.

Drugie pytanie brzmiało: "Czy, Pana/ Pani zdaniem, w Warszawie powinien w najbliższej przyszłości powstać nowy most, czy też nie jest to potrzebne?". 86 procent pytanych było zdania, że miasto potrzebuje kolejnej przeprawy. Tylko 11 proc. odpowiedzi było negatywnych. Kolejne dotyczyły ogólnej wiedzy mieszkańców, o planach budowy nowego mostu. Odpowiedzi badanych zaskakują. Niemal połowa respondentów - 43 proc. - nie słyszała, że ratusz chce budować most Krasińskiego. 53 proc. badanych znało sprawę.

Połowa ankietowanych stwierdziła, że nie korzystałaby w codziennych podróżach do domu, czy pracy z mostu Krasińskiego. 66 procent pytanych chciałaby skorzystać z nowej przeprawy w innym celu, np.: podróżach na wycieczki, zakupy czy do kina.

Jak zaznaczają przedstawiciele ratusza, pozytywny wynik badania nie zamyka jednak dyskusji na temat mostu. – Realizujemy to, co zapowiadaliśmy. Nadal będzie obradował "okrągły stół". Przed nami jeszcze konsultacje społeczne – zaznacza Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Zobacz szczegółowe wyniki badania

Podczas środowego "okrągłego stołu" podano też termin zapowiadanych konsultacji społecznych. Potrwają one od 15 lutego do 13 marca. Odbędą się na Żoliborzu, Śliwicach i Targówku - to najbardziej zainteresowane sprawą części miasta.

"Tendencyjne pytania"

Pytania, które zadawano mieszkańcom w czasie badania, krytycznie oceniali m.in.: przedstawiciele Żoliborza. "Myślę, że gdyby zadać pytanie "Czy chcesz obwodnic?" lub "Czy chcesz metra?" odpowiedzi byłyby równie odkrywcze" – ironizował jeszcze przed prezentację wyników na portalu społecznościowym Grzegorz Hlebowicz, wiceburmistrz dzielnicy.

Jak przekonywał, pytania zaproponowane przez ratusz były tendencyjne. "Gdyby inwestor prawdziwie chciał posłuchać głosu ludu powinien raczej zapytać czy bardziej chcesz tej czy innej inwestycji" – dodał Hlebowicz.

Protestowali przed budynkiem

Wynik badań został przedstawiony na środowym spotkaniu "okrągłego stołu". Jak relacjonował Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl, przed spotkaniem przed siedzibą Centrum Komunikacji Społecznej przy Senatorskiej odbył się protest, w którym wzięło udział ponad 20 osób.

Uczestnicy mieli ze sobą również transparenty z napisami: "Nie dla trasy mostu Krasińskiego, tak dla metra Warszawskiego", czy "Tak dla zrównoważonego rozwoju miasta".

Dlaczego przyszli protestować? "To wyraz sprzeciwu mieszkańców Żoliborza wobec pozornych konsultacji w trakcie tzw. okrągłego stołu w sprawie inwestycji Trasy Mostu Krasińskiego" – napisali przedstawiciele Społecznego Komitetu Protestu Nie dla Mostu Krasińskiego oraz ruchu społecznego Moje Miasto Żoliborz w oświadczeniu przesłanym naszej redakcji.

Badanie przeprowadzone przez ratusz nazwali "ankietą widmo". "Została wprowadzona bez uprzedzenia i konsultacji z uczestnikami okrągłego stołu, jest tendencyjna, a wyniki są nieobiektywne i nie mogą stanowić podstawy do podejmowania decyzji" – dodali. Uważają też, że styczniowe badanie telefoniczne było bezzasadne, ponieważ ratusz już w listopadzie 2015 roku, przy okazji Barometru Warszawskiego, pytał o sprawę nowego mostu. - Mieszkańcy miasta wcale nie wymieniają (w Baromotrze - red.) wśród priorytetów inwestycyjnych mostów, ale 27 proc. chce budowy obwodnic, 26 proc. rozbudowy metra, 7 proc. ścieżki rowerowe. Dopiero przy wyborze wspomaganym kartą, zaledwie 7 proc. procent wymieniło mosty. Czyli które wyniki są rzetelne i wiarygodne? – czytamy w oświadczeniu.

Most, który dzieli

Most Krasińskiego wywołuje skrajne emocje: mieszkańcy Targówka go wyczekują, mieszkańcy Żoliborza żądają odstąpienia od inwestycji.

W związku z presją społeczną ratusz organizuje spotkania "okrągłego stołu", podczas których ma zostać wypracowany kompromis w tej sprawie.

Pytali już raz o most

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy ratusz pyta mieszkańców o zdanie w sprawie mostu. Podobnie było kilka lat temu, gdy zapadała decyzja o nazwie mostu Północnego.

Wtedy w badaniu internetowym mieszkańcy opowiedzieli się za pozostawieniem tej roboczej nazwy przeprawy. Jednak ostatecznie poprzez radę miasta przeprowadzono projekt, który sprawił, że Maria Skłodowska-Curie została patronką mostu łączącego Bielany i Białołękę.

jb/ran

Pozostałe wiadomości

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl