Ranni z Ukrainy w szpitalu MSW. Warszawa gotowa na przyjęcie kolejnych

Warszawa

TVN24Ukraińcy trafiają do warszawskiego szpitala

Trzech kolejnych Ukraińców dotarło do szpitala MSW w Warszawie. - W piątek mają trafić do placówki kolejni - podał reporter TVN24.

- Do szpitala trafiło trzech mężczyzn, są w stanie niezagrażającym życiu, nie ucierpieli w wyniku dzisiejszych walk - relacjonował z ulicy Wołoskiej Łukasz Wójcik, reporter TVN24. - Dwie są z urazami okulistycznymi, jedna z ortopedycznym - dodaje.

Następni w piątek

Pacjenci z Ukrainy trafiają od 6 lutego do szpitala MSW. - To są osoby, które najpierw były leczone w Kijowie, ale chodzi o to, żeby zwolnić łóżka, bo są tam coraz bardziej potrzebne dla osób, które są w stanie ciężkim – mówił Wójcik.

I dodaje, że kolejni mają być przywożeni do mokotowskiej placówki w piątek.

Do tej pory w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie leczonych było w sumie 11 Ukraińców rannych w starciach z służbami bezpieczeństwa. Mieli oni niegroźne urazy głowy, okulistyczne i ortopedyczne.

- Nie ma zaburzenia naszych działań, jeżeli chodzi o naszych polskich pacjentów, w związku z tym, że pomagamy ukraińskim kolegom – zaznaczył rzecznik.

W całym kraju funkcjonują 22 szpitale MSW.

Będzie centrum informacji

Pomoc dla Ukrainy deklaruje też miasto.

- Z Wojewodą J.Kozłowskim przygotowujemy Centrum Informacji dla Obywateli Ukrainy. Szczegóły jutro - napisała w czwartek po południu na Twitterze prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dziś zapadła decyzja, że PKiN będzie podświetlony w ukraińskich barwach.

CZYTAJ TEŻ O ZBIÓRKACH I AKCJACH DLA UKRAINY.

Szpitale w kraju zgłaszają gotowość

Natychmiastową gotowość do bezwarunkowego hospitalizowania 85 rannych zadeklarowały trzy szpitale kliniczne w Lublinie. Rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego powołał w tych lecznicach lekarzy koordynatorów, którzy będą odpowiedzialni za zorganizowanie opieki medycznej ukraińskim pacjentom, jeśli oni przyjadą. Zaoferowana pomoc dotyczy diagnostyki i leczenia okulistycznego oraz w zakresie chirurgii, a także pediatrii – poinformował rzecznik uczelni Włodzimierz Matysiak.

Dotychczas do szpitala na Lubelszczyźnie trafił jeden mężczyzna, który został ranny podczas zamieszek w Kijowie. Przebywa w szpitalu w Łęcznej.

Natomiast w szpitalu wojewódzkim w Przemyślu gotowość wyjazdu na Ukrainę zgłosiła kilkunastoosobowa grupa lekarzy. "Są to ukraińscy lekarze pracujący w naszym kraju oraz polscy lekarze ukraińskiego pochodzenia" – powiedział rzecznik marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko. Przemyski szpital podlega samorządowi województwa.

Członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych zaoferowali bezpłatną pomoc osobom poszkodowanym w starciach na Ukrainie. Jak informuje OSSP, obecnie trwa ustalanie zakresu potrzebnej pomocy, możliwości szpitali członkowskich OSSP oraz kwestii transportu rannych do Polski.

OSSP poinformowało PAP, że na przyjęcie pacjentów obecnie przygotowane są trzy szpitale: z Warszawy, Katowic i Poznania.

PAP/mz/ran