Ranni przylecieli z Sikorskim. Odwiedzi ich pierwsza dama

Warszawa

TVN 24Ranni z Ukrainy już w warszawskich szpitalach

Szpital MSW nadal przyjmuje chorych z kijowskich placówek. Część z nich dotarła do Warszawy samolotem rządowym - poinformował szef MSZ. W sobotę szpital odwiedzi żona prezydenta Polski.

"22 lutego 2014 r. (sobota) o godz. 12.00 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW (ul. Wołoska 137) Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska odwiedzi obywateli Ukrainy rannych podczas ostatnich wydarzeń w Kijowie" - poinformowała kancelaria prezydenta.

Rządowy samolot i wojskowa CASA

W piątek do Warszawy docierali kolejni ranni z Kijowa.

"Cieszę się, że mogłem samolotem rządowym przywieźć kolejnych siedmiu rannych z Kijowa." - napisał wieczorem na swoim profilu w popularnym serwisie społecznościowym Radosław Sikorski.

Lekarze ze szpitala MSW mieli informacje, że ranni przylecą z ministrem.

- Dostaliśmy informacje, że ministrowi Sikorskiemu towarzyszy od 6 do 8 osób, dwóch lekarzy i pielęgniarka, co wskazuje, że będziemy mieli do czynienia z nieco poważniejszymi przypadkami niż dotychczas - komentował Jarosław Buczek, rzecznik szpitala MSW.

"Po kolejnych, którzy muszą leżeć, leci wojskowa CASA" - informował także na Twitterze Sikorski.

Jak dowiedziała się TVN24, CASA wylądowała już w Krakowie. Przyleciało nią kilku rannych z Ukrainy. Mają być leczeni w dwóch szpitalach w Krakowie.

Rzecznik MSW o rannych Ukraińcach
TVN24

"Musieli zwolnić miejsce dla bardziej potrzebujących w szpitalach"

Wcześniej, w piątek po południu, do warszawskiego szpitala MSW dotarło czterech Ukraińców.

W ostatnim czasie do szpitala przy Wołoskiej trafiali ranni, którzy najczęściej zostali poszkodowani 19 stycznia.

- Przeszli przez proces leczenia u siebie na Ukrainie. My kończymy to, co zaczęli nasi ukraińscy koledzy. Domyślam się, że musieli zwolnić miejsce dla bardziej potrzebujących w szpitalach – mówi rzecznik. - Jeśli chodzi o osoby, które przylecą z ministrem Sikorskim, wydaje mi się, że są to bardzo świeże obrażenia, ale poczekajmy na decyzję lekarzy i pierwszy ogląd – dodał.

Poszkodowani z Ukrainy trafiają też do innych szpitali w Polsce.

- W sumie, w skali kraju, kilkadziesiąt osób korzystało z pomocy medycznej, a uchodźców praktycznie nie ma – powiedział także w piątek w rozmowie z dziennikarzami premier Donald Tusk.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI NA UKRAINIE

Premier o Ukraińcach
TVN24

Specjalne centrum od dziś pomaga

Od piątku przy ul. Nowy Świat 63 działa Centrum Informacyjne dla obywateli Ukrainy. Mogą uzyskać pomoc prawną, psychologiczną oraz informacje o opiece medycznej.

Punkt jest czynny 7 dni w tygodniu w godz. 8.00 - 18.00.

Centrum jest wspólną inicjatywą wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Poczucie solidarności nakazuje nam udzielanie pomocy wszystkim tym, którzy zostali poszkodowani w związku z działaniami na rzecz przestrzegania praw człowieka na Ukrainie – wyjaśnia Kozłowski.

Jak poinformował wojewoda, do piątkowego popołudnia udzielono pomocy kilku osobom, które przyszły do centrum, starając się o przedłużenie pobytu w Polsce. "Z tego co wiem, z uchodźcami jeszcze nie mieliśmy tutaj do czynienia" - zaznaczył.

Z Centrum można połączyć się dzięki bezpłatnym numerom 987 oraz 519 047 300 (opłata wg stawek operatora). Pracownicy poszczególnych instytucji - wydziału spraw cudzoziemców, straży granicznej, organizacji pozarządowych - oraz wolontariusze udzielą potrzebnych informacji, także w języku ukraińskim i rosyjskim.

Jak zostać rezydentem?

Będzie można się tam dowiedzieć, jak przedłużyć wizę, uzyskać zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, osiedlenie się czy pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.

Funkcjonariusze Straży Granicznej będą udzielali obywatelom Ukrainy informacji o możliwości ubiegania się o ochronę międzynarodową, w tym składania wniosków o nadanie statusu uchodźcy.

- Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów jest nadal zła. Chcemy, aby ci, którzy muszą schronić się poza granicami Ukrainy, mieli do dyspozycji miejsce, w którym uzyskają poradę prawną, informację o polskich przepisach imigracyjnych czy po prostu wsparcie psychologa. Naszymi partnerami są organizacje pozarządowe, które bardzo zaangażowały się w ten projekt - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.W pracę Centrum zaangażowało się kilkanaście organizacji, m.in.: Fundacji Otwarty Dialog, Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, Towarzystwa Demokratycznego Wschód, Fundacji Edukacji dla Demokracji FED, Fundacji Aktywnych Inicjatyw Rozwoju, Fundacja "Ocalenie", Fundacja Rozwoju "Oprócz Granic", Stowarzyszenie Integracji Cudzoziemców, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja "Nasz Wybór", Międzynarodowa Organizacji ds. Migracji.

Warszawa stworzyła centrum pomocy Ukrainie
TVN24

wp/roody/ran/mz