Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Ranking wpływowych "Wprost": Gronkiewicz-Waltz za Dodą

Warszawa

Wpływowe kobiety / fot. tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy znalazła się w połowie rankingu najbardziej wpływowych ludzi w Polsce, przygotowanym przez tygodnik "Wprost". Za Dodą, ale przed Nergalem.

Zdaniem dziennikarzy tygodnika, o wpływie Hanny Gronkiewicz-Waltz decyduje nie tylko fakt, że na stołecznej scenie politycznej nie ma dla niej konkurencji. Zwracają przy okazji uwagę na fakt, że niedawno w cień usunął się nawet najbardziej zaciekły krytyk prezydent stolicy, autor bloga HGW Watch. W dodatku jest osobą bardzo wpływową w Platformie Obywatelskiej.

Nie tylko politycy

W rankingu Warszawę reprezentują też ludzie kultury . "Wprost" dostrzegło, jak ważną instytucją na rynku sztuki stało się warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej - w rankingu znalazła się jego dyrektorka, Joanna Mytkowska. - Budowa zaprojektowanego przez Szwajcara Christiana Kereza budynku wciąż się opóźnia, mimo to Muzeum wyrosła na najważniejszą instytucję polskiej sztuki. To ono wyznacza dziś trendy, wskazuje, kto w pejzażu rodzimej sztuki wygrywa, a kto przegrywa - pisze "Wprost".

W rankingu znalazło się też miejsca dla wydawcy Pawła Dunin-Wąsowicza, który całkiem niedawno opublikował niezwykłą antologię "Warszawa fantastyczna", w której zebrał alternatywne Warszawy wizje z innych książek.

Tuż obok niego znaleźli się Karolina i Tomasz Elbanowscy - młodzi rodzice z Legionowa, którzy walczą o bardziej przyjazne zasady nauki dzieci. To oni wywalczyli, że MEN zgodziło się odłożyć o rok wysyłanie sześciolatków do szkół.

Tusk na pierwszym i na ostatnim

Ranking otwiera i zamyka nazwisko Tusk. Za najbardziej wpływowego człowieka w Polsce, tygodnik uznał premiera Donalda Tuska. Ale swoje miejsce w rankingu ma też jego córka, która prowadzi bardzo popularnego bloga o modzie.

- Na Facebooku ma więcej fanów niż Lech Wałęsa, piłkarska reprezentacja Polski i jej tata premier razem wzięci - pisze o Kasi Tusk "Wprost" i dodaje: - Nie ma drugiej osoby, z której zdaniem tak liczyłby się premier. Kasia przyznaje, że tata dzwoni do niej kilka razy dziennie i radzi się w wielu sprawach, także politycznych.

Na drugim miejscu rankingu znalazł się Jarosław Kaczyński. Na trzecim - Kuba Wojewódzki.

roody