Ranking prezydentów: Grobelny najlepszy, Gronkiewicz poza czołową "15"

Najnowsze

tvnW pierwszej trójce znaleźli się prezydenci Poznania, Sopotu i Lublina

Ryszard Grobelny wygrał w rankingu prezydentów polskich miast przygotowanym przez tygodnik "Newsweek". W czołowej piętnastce zabrakło Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Ranking przeprowadzany był w dwóch etapach. Najpierw 107 prezydentów miast oceniło samych siebie.

W ten sposób wyłoniono 29 kandydatów, których oceniło jury. W jego skład weszli znawcy spraw samorządowych: dr Adam Aduszkiewicz (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej), profesorowie Grzegorz Gorzelak, Paweł Swianiewicz, i dr Cezary Trutkowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ryszard Holzer z redakcji "Newsweeka".

Stworzyli oni listę 15 najlepszych prezydentów polskich miast.

"To nagroda dla mnie i poznaniaków"

Wygrał Ryszard Grobelny. Prezydent Poznania został doceniony m.in. za "jasne priorytety – przede wszystkim pracę dla poznaniaków". Jak podkreśla tygodnik, Poznań ma najniższe bezrobocie w Polsce.

- Prezydent bardzo cieszy się z tego wyróżnienia. Jak podkreśla, to nagroda nie tylko dla niego, ale i dla poznaniaków, bo sam nie dokonałby tego - komentuje w rozmowie z tvn24.pl Paweł Marciniak, rzecznik Ryszarda Grobelnego.

Choć w mieście nie brakuje krytyków, sondaże wskazują, że Grobelnego wygra on kolejne wybory samorządowe. Jak podkreślają jego oponenci, wynika to głównie z braku jakiegokolwiek silnego konkurenta w regionie.

U siebie bezkonkurencyjny

Drugie miejsce na podium zajmuje prezydent Sopotu. Jacek Karnowski wprawdzie musiał uznać wyższość włodarza ze stolicy Wielkopolski, ale – co podkreśla tygodnik – u siebie jest bezkonkurencyjny.

- Cieszę się z tak wysokiego miejsca w prestiżowym rankingu, ale najbardziej cieszy poparcie mieszkańców Sopotu. Sopocianie aprobują zmiany w mieście. Wracamy do kurortowych tradycji, europejskiego miasta, w którym nie tylko się dobrze odpoczywa, ale w którym się przede wszystkim dobrze mieszka – skomentował w rozmowie z tvn24.pl wyniki sam Karnowski.

Od Żuka do Szczurka

Trzecie miejsce przypadło prezydentowi Lublina, Krzysztofowi Żukowi.

Czwarte zajął Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Na piątym miejscu uplasował się Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. W kwietniu zasłynął on zatrzymaniem pijanego kierowcy, który chwilę wcześniej zabił rowerzystę.

Stawkę piętnastu najlepszych prezydentów zamyka Wojciech Szczurek z Gdyni. I jemu można przypomnieć jedną dużą wpadkę. W lutym Komisja Europejska nakazała spółce Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo zwrot ponad 90 mln zł dotacji. W wyniku tej decyzji spółka ogłosiła upadłość, a miasto straciło zainwestowane pieniądze. Zgodnie z umową cała wybudowana przez spółkę infrastruktura, po ogłoszeniu upadłości, przeszła na własność skarbu państwa.

"Warszawa jest miastem na dorobku"

W zestawieniu brakuje m.in. Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Jak komentuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza, są różne rankingi i różne kryteria oceny. - Prezydent zdaje sobie sprawę, że jest dużo do zrobienia, ale nadrabiamy wszystkie zaległości. Warszawa jest miastem na dorobku. Część inwestycji wciąż jest realizowanych i nie można na nie spojrzeć – mówi rzecznik. Jak dodaje, wiele inwestycji jest już ukończonych, jak np. most Skłodowskiej – Curie.

Ratusz nie traktuje słabej oceny Hanny Gronkiewicz-Waltz w rankingu jako porażki. - Priorytetem jest działanie na rzecz mieszkańców i to ich ocena, wyrażana w barometrze warszawskim jest dla nas najważniejsza – mówi Milczarczyk. – W dłuższej perspektywie, po boomie inwestycyjnym, Warszawa zafunkcjonuje inaczej i miasto będzie lepiej oceniane – zapewnia.

Dutkiewicz? "Tytuł ma dożywotnio"

Zaskoczeniem może być brak w rankingu Rafała Dutkiewicza. Okazuje się jednak, że nie jest to przypadek.

- Nagrody tygodnika "Newsweek" jako najlepszego w Polsce prezydenta Rafał Dutkiewicz otrzymał trzy lata z rzędu: w 2010, 2011 i w 2012 roku. W 2013 roku tygodnik uznał, że Dutkiewicz dostanie dożywotnio tytuł Superprezydenta i wykreślił go z udziału w rankingu, by dać szansę innym - wyjaśnia Arkadiusz Filipowski, rzecznik wrocławskiego magistratu. W zestawieniu brakuje też Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa czy Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ ZAPOWIEDZIAŁA, ŻE BĘDZIE KANDYDOWAŁA PONOWNIE NA PREZYDENTA WARSZAWY:

Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi o starcie na prezydentavideo: TVN24/ foto: Jacek Turczyk PAP

FC, md, tam//mz

Źródło zdjęcia głównego: tvn