Rajd Barbórka: 88 załóg na starcie, zamknięte ulice, duże emocje

Warszawa

TVN2454

88 załóg stanie dziś na starcie 54. Rajdu Barbórka, który rozegrany zostanie na ulicach Warszawy. Wyścig zaczyna się od odcinka specjalnego na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Wieczorem Kryterium Karowa. W związku z rajdem na Powiślu zamknięto kilka ulic.

W programie rajdu jest sześć odcinków specjalnych o łącznej długości 24,8 kilometrów. Najdłuższy z nich - 6 km Ptak Warsaw Expo jest całkiem nową próbą. Pozostałe oesy znane z ubiegłych lat to: Tor Służewiec, Autodrom Bemowo oraz na zakończenie Kryterium Karowa. Park serwisowy został wyznaczony na terenie lotniska Bemowo.

Rajd Barbórka cieszy się coraz większym zainteresowaniem fanów wyścigów samochodowych. Na jego starcie stanie 88 załóg. Z jedynką pojedzie zwycięzca imprezy z ubiegłego roku, dwukrotny rajdowy mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5). Start zapowiada także tegoroczny mistrz Polski Grzegorz Grzyb (Ford Fiesta R5) oraz inni czołowi polscy kierowcy.

W rozegranej równolegle Barbórce Legend rywalizować będą zawodnicy jadący legendarnymi samochodami sprzed lat, będzie to m.in. Lancia Delta HF Integrale, Opel Kadett C Coupe, Alfa Romeo GT czy Audi Quattro.

Zamknięte ulice

W związku z organizacją rajdu wyłączone są niektóre ulice w Śródmieściu. Pierwsze utrudnienia rozpoczęły się we wtorek, kiedy budowano trybuny. Wyłączona była ulica Furmańska od Karowej, potem Karowa od Dobrej do Browarnej. Karowa wyłączona jest od czwartku. Jej ponowne otwarcie zaplanowano na 14 grudnia, po demontażu instalacji.Na czas rajdu, zamknięte są również ulice: Furmańska od wjazdu na parking do Bednarskiej, Karowa od Krakowskiego Przedmieścia do Browarnej, Browarna od Karowej do Leszczyńskiej oraz Gęsta, Wiślana, Lipowa i Radna pomiędzy Browarną a Dobrą.

W sobotę Rajd Barbórka
UM Warszawa

Objazd i zakazy

W związku z zamknięciami ulic autobusy linii 105 skierowano na objazdy. Zmiana trasy obowiązuje do poniedziałku do godziny 14. Autobusy w kierunku Browarnej, za przystankiem przy BUW-ie pojadą prosto, do przystanku Mariensztat.W przeciwnym kierunku, z ulicy Dobrej wjadą na Wybrzeże Kościuszkowskie, z którego skręcą w Karową i wrócą na Dobrą.Oprócz zamkniętych ulic, do 14 grudnia wyłączone z parkowania będą ulice: Dobra, Karowa, Browarna, Furmańska, Gęsta, Wiślana, Lipowa oraz Radna.

Na koniec sezonu

Rajd Barbórka to symboliczne zakończenie sezonu sportów motorowych w Polsce. Udział w nim biorą nie tylko kierowcy rajdowi, ale także kierowcy wyścigowi oraz rallycrossowi. W imprezie startują najlepsi polscy oraz zagraniczni kierowcy.Pierwsza edycja imprezy została rozegrana w 1964 roku, zwyciężyła wtedy załoga Alicja Postawka i Franciszek Postawka jadąca Volvo PV 544.Rekordzistą rajdu jest Kuchar, który stawał na najwyższym stopniu podium tej imprezy sześć razy. Natomiast pod względem ilości startów prowadzi Tomasz Czopik (Ford Fiesta R5), który w tym roku zaliczy 19.

skw/PAP/b