Rafał Trzaskowski zaprzysiężony, prezydium rady miasta wybrane

[object Object]
Przemówienie Rafała TrzaskowskiegoTVN24
wideo 2/7

Rafał Trzaskowski został w czwartek zaprzysiężony na prezydenta stolicy, oficjalnie mandat dostali również nowi radni Warszawy. Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy te wydarzenia i przebieg pierwszej sesji rady miasta.

Rafał Trzaskowski został w czwartek zaprzysiężony na prezydenta stolicy, oficjalnie mandat dostali również nowi radni Warszawy. Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy te wydarzenia i przebieg pierwszej sesji rady miasta. Pierwsza w tej kadencji sesja Rady Warszawy w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęła się po godzinie 10. Wcześniej nowi radni odebrali zaświadczenia o wyborze.

15.56 Przewodnicząca zamknęła pierwszą sesję Rady Warszawy. Zapowiedziała, że kolejna odbędzie się 6 grudnia.

15.21 Po oficjalnym zaprzysiężeniu odbyła się konferencja prasowa nowego prezydenta Warszawy. - Jutro przedstawię grono swoich najbliższych współpracowników, powiem również o zasadach współpracy w samym ratuszu,  między dzielnicami. W poniedziałek zaprezentuję najważniejsze priorytety programowe i jak będą realizowane w przeciągu najbliższych miesięcy – zapowiedział Trzaskowski.

Dziennikarze pytali o wycofanie się obietnicy w sprawie stadionu Skry. Przypomnijmy: w kampanii Trzaskowski mówił o odbudowie, po jej zakończeniu dodał, że konieczne będzie znalezienie prywatnego inwestora. - Dzisiaj jest taki dzień że możemy sobie wzajemnie oszczędzić złośliwości,  ja się z niczego nie wycofuje. Wszystkie moje zobowiązania będę realizował. Jasno też mówiłem, że jeśli chodzi o kwestie dotyczące Skry, że są pieniądze na rozpoczęcie tego projektu, później konieczna jest współpraca by uzyskać zewnętrzne finansowanie – odparł.

Pojawił się też temat skutków reformy edukacji. - Musimy rozwiązywać  sytuacje kryzysowe, które nam zgotowali rządzący. Wiemy, że zamiast 20 tysięcy do szkół (średnich – red.) pójdzie ponad  40 tysięcy (uczniów – red.), mamy wstępne plan jak sobie z tym radzić. Mówiłem w toku kampanii wyborczej, że jest to dla mnie kwestia niesłychanie istotna, że jest jeden z ważniejszych problemów któremu będziemy musieli sprostać – stwierdził.

[object Object]
Trzaskowski o współpracownikach i SkrzeTVN24
wideo 2/2

15.05 W głosowaniu tajnym zdecydowano, że wiceprzewodniczącymi Rady Warszawy będą dwie osoby: Sławomir Potapowicz z Koalicji Obywatelskiej (57 głosów za) i Dariusz Figura z PiS ( 50 głosów za).

14.22 Miejscy samorządowcy zdecydowali, że Rada Warszawy będzie miała dwóch wiceprzewodniczących.

Anna Auksel-Sekutowicz (Nowoczesna, wchodząca w skład Koalicji Obywatelskiej) zgłosiła Sławomira Potapowicza (Nowoczesna) na wiceprzewodniczącego. Natomiast Cezary Jurkiewicz (PiS) zgłosił Dariusza Figurę (PiS). Obaj kandydaci wyrazili zgodę. Po przerwie radni będą głosowali nad kandydaturami.

14.09 Szef klubu PiS Cezary Jurkiewicz pytany, jakiej prezydentury spodziewa się po Trzaskowskim odparł, że "spodziewa się prezydentury bardzo mocno kontrolowanej przez radych Prawa i Sprawiedliwości". Podkreślił, że radni PiS tak zaangażują się w prace w komisjach, aby "autentycznie" mogli patrzeć władzom Warszawy na ręce. Z kolei nowy radny PiS, wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta powiedział PAP, że tam, gdzie reprywatyzacja wpływa na los mieszkańców, na pewno będzie przenosił swoją wiedzę z komisji na radę miasta. - Myślę, że jestem jedną z osób, która najlepiej zna program Rafała Trzaskowskiego, (który) złożył tak dużo obietnic, że warto, żeby ktoś pilnował realizacji tych obietnic i będę na tym niewątpliwe bardzo się skupiał – zapowiedział Kaleta.

13.28 Zgodnie z zapowiedziami, przewodniczącym klubu radnych PiS pozostanie Cezary Jurkiewicz, wiceprzewodniczącymi będą: Błażej Poboży, Dariusz Figura, Alicja Żebrowska. Sekretarzem klubu będzie Wiktor Klimiuk. Przewodniczącym klubu radnych Koalicji Obywatelskiej pozostanie Jarosław Szostakowski (PO), jego zastępcami będą Ewa Janczar (PO), Anna Auksel-Sekutowicz (Nowoczesna) oraz Tomasz Sybilski (Inicjatywa Polska). Sekretarzem klubu została Aleksandra Gajewska (PO).

12.50 Kolejna przerwa. Radni mają później głosować nad wyborem wiceprzewodniczących rady miasta i przewodniczącymi komisji.

12.44 - Z całego serca bardzo, bardzo dziękuję, ten wynik to ogromne zobowiązanie. Wydaj się, że ta pierwsza sesja jest sesją dobrej energii, niech nam towarzyszy przy kolejnych obradach. Spróbujmy pracować razem, bardzo proszę o to – powiedziała po wyborze na przewodniczącą Malinowska-Grupińska.

12.36 Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska) została wybrana na funkcję przewodniczącej rady miasta. W głosowaniu tajnym 57 osób poparło kandydatkę, przeciw było troje radnych.

Warto przypomnieć, że w radzie miasta zasiada 60 samorządowców. 40 z Koalicji Obywatelskiej, 19 radnych - PiS; jeden mandat ma SLD Lewica Razem - radną została Monika Jaruzelska.

12.30 Trwa kolejna przerwa, podczas której sprawdzane i liczone są głosy.

12.15 Zakończyła się przerwa, radni oddają głosy na przewodniczącego rady miasta.

11.48 Ogłoszono kolejną przerwę.

11.44 Jarosław Szostakowski zgłosił Ewę Malinowską-Grupińską na przewodnicząca rady miasta. Przypomniał, że jest na tym stanowisko od 2007 roku. Jego zdaniem opozycja była również zadowolona z jej pracy.

Nie było innych kandydatur.

Ewa Malinowska-Grupińska wyraziła zgodę. - Ogromnie dziękuję za wskazanie mojej kandydatury - dodała.

11.39 Samorządowcy wybierają przewodniczącego rady Warszawy.

11.30 Wznowiono obrady sesji rady miasta.

10.52 Rozpoczęła się przerwa w obradach rady miasta.

10.49 Trzaskowski mówił o zmianach, jakie czekają urząd. - Zmienię struktury, które funkcjonują w mieście, w ramach zarządu stworzę nowe, które będą obejmowały całościowe obszary. Zaproszę do współpracy przedstawicieli ruchów miejskich, miejskich aktywistów – wyliczał między innymi Trzaskowski.

I dodał, że w piątek przedstawi swoich najbliższych współpracowników.

10.44 Głos zabrał Rafał Trzaskowski. - Miesiąc temu mieszkańcy stolicy powierzyli mi urząd prezydenta Warszawy. To olbrzymi zaszczyt, ale oczywiście jeszcze większa odpowiedzialność. Decyzją warszawiaków zaczyna się nowy etap w historii naszego miasta. Szedłem do wyborów zapowiadając mądrą kontynuację i zmiany – powiedział Rafał Trzaskowski. Mówił o spotkaniach z mieszkańcami w czasie kampanii, planach koncentrowania uwagi na najsłabszych i dbaniu o każdą dzielnicę. - Mój plan poparło ponad pół miliona warszawianek i warszawiaków. To zobowiązanie będą realizował dzień po dniu. Będę realizował program również dla tych, którzy nie udzielili mi poparcia. Hasło "Warszawa dla wszystkich" traktuję wyjątkowo poważnie – mówił Trzaskowski. Zaznaczył, że ostatnie 12 lat to sukces w kontekście zmian. - Chciałbym podziękować Hannie Gronkiewicz-Waltz. Pani prezydent zmieniła miasto, wszyscy warszawiacy i warszawianki to widzą i będą to pamiętać - podkreślał Trzaskowski. Stwierdził, że współpraca z Radą Warszawy będzie dla niego absolutnym priorytetem. Zapowiedział, że będzie również współpracował z opozycją. - Był czas obietnic, jest czas realizacji - dodał. - W poniedziałek przedstawię dokładny program realizacji priorytetów na rzecz Warszawy, warszawianek i warszawiaków - obiecał Trzaskowski.

10.35 Hanna Gronkiewicz-Waltz przekazała Rafałowi Trzaskowskiemu insygnia władzy prezydenckiej.

10.34 - Panie prezydencie, panie radny seniorze, wysoka rado. Mieszkańcy Warszawy. Dziś mija 12 najważniejszych lat w moim życiu zawodowym. Nasze miasto i życie się bardzo zmieniły. Warszawa stawała się europejską metropolią, a to nie tylko zasługa wielkich inwestycji – stwierdziła Gronkiewicz-Waltz. - Warszawiacy czują się pełnymi Europejczykami, myśląc Europa możemy mówić - Warszawa. Nikt nie zrobi z Warszawy Budapesztu, Stambułu czy Moskwy - dodała. Mówiła, że najważniejsze są wolność i tolerancja. Wówczas rozległy się brawa. Prezydent mówiła, że Warszawa to wielkie miasto. - Mam nadzieje, że zasady, którym hołduje Warszawa zaczną znowu obowiązywać w całej Polsce. Warszawiacy są odważni i się nie boją – zaznaczyła. - Nie lubię udzielać rad. Warszawa i mieszkańcy to wymagające miasto do zarządzania, ogrom zagadnień jest porównywalny z zarządzeniem małym państwem – przekonywała Gronkiewicz-Waltz. Gronkiewicz-Waltz zaapelowała do prezydenta, żeby nie zapomniał, że to mieszkańcy go wybrali. - Celem jest służba mieszkańcom – podkreśliła.

[object Object]
Przemówienie Hanny Gronkiewicz-WaltzTVN24
wideo 2/4

10.25 Rafał Trzaskowski "uroczyście ślubował, że dochowa wierności prawu, a powierzony mu urząd sprawować będzie tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta stołecznego Warszawy".

- Stwierdzam, że pan Rafał Trzaskowski objął swój urząd - powiedział Tadeusz Ross, który prowadzi obrady.

10.23 Rafał Trzaskowski odebrał dokument zatwierdzający wybór Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy. Odegrano hejnał warszawski.

10.19 Po odczytaniu przez Tadeusza Rossa nazwiska Jarosława Szostakowskiego słychać było z sali pojedyncze: "hańba". W kontrze radni Koalicji Obywatelskiej zaczęli klaskać.

10.13 Trwa ślubowanie nowych radnych miasta. Nazwiska samorządowców odczytuje Tadeusz Ross (również radny miasta). Odczytywał między innymi dwa razy nazwisko Piotr Mazurek. W obecnej kadencji będzie dwóch radnych o tym samym imieniu i nazwisku - jeden z Koalicji Obywatelskiej, drugi z Prawa i Sprawiedliwości.

 

10.05 Na sesji zjawiła się prezydent Warszawy. Została przywitana brawami między innymi ze strony radnych Koalicji Obywatelskiej.

10.01 Rozpoczęła się sesja Rady Warszawy.

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej

Rafał Trzaskowski wygrał wybory prezydenckie w Warszawie już w pierwszej turze. Otrzymał 56,67 proc. głosów (jego kontrkandydat Patryk Jaki wspierany przez PiS - 28,53 proc.).

W najbliższej kadencji w 60-osobowej Radzie Warszawy samodzielną większość 40 radnych będzie miała Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska), 19 radnych - PiS; jeden mandat ma SLD Lewica Razem - radną została Monika Jaruzelska. CZYTAJ WIĘCEJ O OBSADZIE

Główne zdjęcie: Leszek Szymański/PAP

ran,PAP/mś/b

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl