Rafał Nadolny nowym konserwatorem zabytków

TVN Warszawa

fot. TVN Warszawa

Rafał Nadolny zastąpi odwołaną ze stanowiska Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Barbarę Jezierską. Jego zastępcą będzie Antoni Oleksicki - dowiedział się nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl.

Informacji nie chciała potwierdzić Ivetta Biały, rzeczniczka prasowa wojewody. Biały też nie zaprzeczyła, że Rafał Nadolny obejmie stanowiska Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Mogę tylko powiedzieć, że wyniki konkursu zostaną ogłoszone w poniedziałek o godzinie 11. Wtedy też zostaną wręczone nominacje - informuje.

Sam zainteresowany przyjmuje tymczasem pierwsze gratulacje, ale zbyt rozmowny nie jest.

- Proszę mi pozwolić najpierw odebrać nominację. Później będziemy rozmawiać o planach na przyszłość - obiecuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Był zastępcą Jezierskiej

Rafał Nadolny dotychczas był zastępcą – a po zwolnieniu Barbary Jezierskiej – pełniącym obowiązki mazowieckiego konserwatora zabytków. Z wykształcenia historyk sztuki, w służbach konserwatorskich pracuje kilkanaście lat. Jest autorem wielu publikacji dotyczących urbanistyki i architektury z przełomu XIX i XX wieku oraz historii miast-ogrodów. Interesuje się także zabytkowymi dworami.

Jego zastępcą zostanie Antonii Oleksicki, który dotychczas pracował jako główny specjalista w biurze Stołecznej Konserwator Zabytków. W latach 1988 - 2002 był konserwatorem zabytków na Podlasiu.

Było siedmiu chętnych

Chętnych do objęcia urzedy mazowieckiego konserwatora było więcej.: były szef ełckiej delegatury warmińsko-mazurskiego konserwatora zabytków i członek stowarzyszenia konserwatorów zabytków - Jarosław Baciński; Elżbieta Jelińska, była dyrektor Muzeum w Ostródzie czy Marek Przeździecki, który na początku lat 90. był prezydentem Łomży, a teraz działa w warszawskim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i pracuje w wydziale kontroli u mazowieckiego konserwatora.

Odwołana przez wojewodę

Konkurs na nowego konserwatora został ogłoszony po tym jak pod koniec kwietnia br. Wojewoda odwołał ze stanowiska Barbarę Jezierską.

W minioną środę wojewoda ogłosił wyniki kontroli przeprowadzonej w urzędzie mazowieckiego konserwatora i dotyczące okresu. w którym kierowała nim Jezierska. Nieprawidłowości przy zatrudnianiu pracowników, podpisywanie niekorzystnych finansowo umów zleceń, nie naliczanie kar umownych za niewykonaną pracę czy wydawanie lekką ręką pieniędzy na porady prawnicze i podróże pracowników - oto wnioski kontrolerów. Czytaj więcej na ten temat.

Barbara Jezierska odpiera zarzuty wojewody. - To kłamstwo i dalszy ciąg zarzutów nie popartych merytorycznym uzasadnieniem – skomentowała.

Bartłomiej Frymus