Radosław czy Babka? "Zapytajmy powstańców"

Warszawa

| upload/tvn24/video/0708B925XE GOMOLA net.movfot. TVN Warszawa

Bez kategorycznego "nie", ale z dużymi zastrzeżeniami. Tak do propozycji zmiany nazwy ronda "Radosława" podchodzi szef klubu PiS w Radzie Warszawy. -Moglibyśmy rozważyć taką ewentualność pod warunkiem, że takie byłoby życzenie kombatantów – mówi tvnwarszawa.pl Maciej Wąsik.

-Osobiście jestem przeciwny zmianie nazwy ronda Zgrupowania AK "Radosław" - mówi Wąsik, zastrzegając, że w rozmowie z tvnwarszawa.pl nie prezentuje oficjalnego stanowiska swojego klubu.

To błąd

- Jeżeli będzie projekt uchwały, wtedy klub zajmie oficjalne stanowisko. Na razie mogę mówić jedynie o moim własnym zdaniu w tej sprawie. A według mnie propozycja powrotu do nazwy ronda Babka jest błędem – mówi Wąsik.

Propozycje zmiany złożył Dariusz Dolczewski z PO. Nie jest to zresztą pomysł nowy. Nazwa od początku spotkała się z dużą krytyką i wielu warszawiaków do dziś nie chce jej zaakceptować. "Radosława" konsekwentnie broni jednak m.in. środowisko bliskie PiS.

"Bo tu walczyli"

- Zgrupowanie "Radosław" właśnie w tych okolicach toczyło najcięższe boje. Samo rondo jest miejscem wyeksponowanym i godnym takiego patrona – tłumaczy Wąsik. - Po drugie częste zmiany nazw powodują bałagan w przestrzeni publicznej - dodaje.

Babka mało zakorzeniona

Przewodniczący radnych PiS nie zgadza się również, że nazwa "rondo Babka" jest mocno zakorzenione w świadomości warszawiaków.

– Jestem warszawiakiem i używam obecnej nazwy ronda. Tak samo jeśli chodzi o ulicę Popiełuszki (dawna Stołeczna). Są nazwy, które powinno się zmieniać, jak np. al. Armii Ludowej. Natomiast rondo Babka wcale nie jest nazwą tak zakorzenioną w świadomości mieszkańców. O wiele bardziej warszawiacy kojarzą Kercelak, choć administracyjnie ta nazwa obecnie nie funkcjonuje – tłumaczy Maciej Wąsik.

Jak uhonorować powstańców?

Wąsik jest więc na nie, ale nie jest to "nie" kategoryczne. Przewodniczący przyznaje, że gdyby padła propozycja, by powstańców "Radosława" uhonorować w inny, godny sposób, to klub PiS mógłby ją rozważyć: - Pod warunkiem jednak, że taka byłaby wola kombatantów z "Radosława" – dodaje.

Internauci za

Rondo Babka wzięło swoją nazwę najprawdopodobniej od kopca, który znajdował się na środku skrzyżowania. Teorii skąd pochodzi nazwa jest więcej i nawet varsavianiści nie są co do tego zgodni. Fakt, że była to nazwa oddolna, nie nadana przez komunistyczne władze. W 2001 roku rondo zyskało patrona - Zgrupowanie AK "Radosław". Do dziś jednak wielu warszawiaków używa starej nazwy.

W sondzie, którą zamieściliśmy na stronie tvnwarszawa.pl większość internautów głosowała do tej pory za przywróceniem starej nazwy. O godz. 13.30 w poniedziałek zaledwie 30 procent broniło obecnej nazwy ronda.

mjc/par