Radość w zoo. W święta urodził się nosorożec

Warszawa

TVN24Rozmowa z Andrzejem Kruszewiczem

Po raz pierwszy w Polsce w warszawskim zoo urodził się nosorożec indyjski. Malucha na razie podglądać można jedynie dzięki kamerom monitoringu.

- Mały ma 3 dni, waży około 50-60 kilogramów. Jest trochę nerwowy, bardzo ruchliwy, zaczepia matkę - mówi Andrzej Kruszewicz, dyrektor stołecznego zoo.

Zaczepia matkę

Nosorożec urodził się 25 grudnia i niemal cały czas trzyma się matki. Jak mówi dyrektor, problemów ze ssaniem nie ma. Na razie dokładnie nie wiadomo, jak długo będzie z matkąShikari. – Ograniczeniem jest cel hodowlany. Chcielibyśmy, żeby samica była w pewnym momencie w następnej ciąży. Ta granica to 1,5-2 lata – tłumaczy Kruszewicz.

Maluch kontaktu z ojcem nie ma, bo starszy nosorożec indyjski mógłby go traktować jak rywala.

Zobaczymy go wiosną

Kluczowe w hodowaniu nosorożców są jednak relacje z człowiekiem – dopiero wtedy zwierzęta mają komfort psychiczny i myślą o rozmnażaniu. Skomplikowane jest też samo sprowadzenie nosorożców do Polski. - Musimy wzbudzać zaufanie, że postawimy odpowiedni obiekt, że będziemy dbali o dietę, że wymyślimy podłoże, które musi być dostosowane do wagi zwierząt - wylicza Kruszewicz.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć małego nosorożca w warszawskim zoo wiosną przyszłego roku.

ran//ec