Radość na fortepian i trąbkę

Warszawa

mat. organizatoraDave Douglas i Uri Caine

Dwaj znakomici amerykańscy muzycy - trębacz Dave Douglas i pianista Uri Caine - zagrają w piątek w Studiu im. Lutosławskiego na Mokotowie. Wystąpią z materiałem z kameralnej płyty "Present Joys".

To druga odsłona muzycznego cyklu Światowa Scena Jazzarium, którego pomysłodawcą i szefem jest Mariusz Adamiak, twórca Warsaw Summer Jazz Days. Co miesiąc zaprasza on warszawskich fanów jazzu do świątyni muzyki poważnej – Studia im. Witolda Lutosławskiego. Bohaterami najbliższej odsłony tego rozciągniętego na 12 miesięcy festiwalu będzie amerykański duet: Dave Douglas i Uri Caine.

Z sympatii do elektroniki

Dave Douglas to trębacz i kompozytor jazzowy, czerpiący także z muzyki klasycznej, folkowej, elektronicznej i klezmerskiej. Jest na scenie od 23 lat, podczas których nagrał ze swoimi zespołami ponad 40 albumów. Występował i nagrywał z tuzami, m.in. Johnem Zornem. Z saksofonistą Joe Lovano stworzył kwintet Sound Prints, a Chetem Doxasem kwartet Riverside.

W ubiegłym roku z Markiem Guilianą, Jonathanem Maronem i Shigeto stworzył odważny album "High Risk". Ryzyko sięgnięcia po elektronikę opłaciło się - płyta został doceniona przez fanów i krytyków. Douglas ma na koncie wiele nagród, m.in. dwie nominacje do GRAMMY.

Jest aktywny także jako producent, promotor i nauczyciel. W 2016 roku będzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego Bergamo Jazz Festival. Jest współzałożycielem i dyrektorem Festival of New Trumpet Music, bodaj jedynego na świecie festiwalu dedykowanemu wyłącznie trąbce.

Między jazzem a powagą

W piątkowy wieczór towarzyszyć mu będzie Uri Caine, pianista i kompozytor z USA. W swojej twórczości łączy elementy muzyki jazzowej i poważnej. Jako lider zespołu nagrał 25 albumów, z własnym trio, ale także zespołem interpretującym twórczość klasyków: Mahlera, Wagnera, Beethovena, Bacha i Schumanna. Grywał na najważniejszych festiwalach muzyki jazzowej i klasycznej. Był nominowany do nagrody GRAMMY za album "The Othello Syndrome".

"Wśród ostatnich kompozycji Caine'a, które swoją premierę miały w 2014 roku, są "The Passion of Octavius Catto" napisana dla Orkiestry Filadelfijskiej, chóru gospel i solistów oraz "Sunburs" — koncert fortepianowy dla Neapolitańskiej Orkiestry Symfonicznej" – czytamy zapowiedzi.

26 lutego, piątek, godz. 19.30Polskie Radio, ul. Modzelewskiego 59 Bilety: 60 złotych

b