Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Radny PO Wielkim Rycerzem? Spór o wieżowiec archidiecezji

Warszawa

UM Warszawa / mat.inwestoraSpór o wieżowiec archidiecezji

Nowa odsłona konfliktu o wieżowiec archidiecezji. Działacze organizacji lokatorskich wytykają radnemu PO członkostwo w Zakonie Rycerzy Kolumba. Organizacji, do której należy również kardynał Kazimierz Nycz. "To jaskrawy konflikt interesów" – przekonują. Radny zaprzecza doniesieniom.

Chodzi o 180-metrowy wieżowiec planowany u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater. O jego budowę od lat zabiega Archidiecezja Warszawska razem z Funduszem Inwestycyjnym BBI Development. Złośliwcy nazywają biurowiec mianem "Nycz Tower" od nazwiska kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

Decyzja o budowie wieżowca nie jest jeszcze przesądzona. Mogłaby zostać wstrzymana przez radnych miasta i odpowiedni plan zagospodarowania przestrzennego. Na ten zaś niemały wpływ ma miejska komisja ładu przestrzennego. Szefem tej komisji jest radny Platformy Obywatelskiej Michał Czaykowski.

Knights of Columbus i Wielki Rycerz

"Warszawski arcybiskup i radny Czaykowski są członkami tej samej organizacji o charakterze przedsiębiorczo-religijnym. Knights of Columbus, czyli Zakon Rycerzy Kolumba, z siedzibą główną w USA. To zrzeszająca wyłącznie mężczyzn, ultra-konserwatywna świecka organizacja katolicka i filantropijna, a zarazem prężna międzynarodowa sieć firm prywatnych" – piszą w liście otwartym działacze Kolektywu Syrena, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej i Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Aktywiści twierdzą, że Czaykowski pełni w Zakonie Rycerzy Kolumba funkcję zastępcy Wielkiego Rycerza Rady św. Wojciecha (czyli rady rycerzy w Warszawie). Dodają też, że członkiem tej samej organizacji od 2007 roku jest metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który z kolei jest Wielkim Przeorem.

"Mamy tu do czynienia z jaskrawym konfliktem interesów" – przekonują i domagają się natychmiastowego odsunięcia Michała Czaykowskiego z funkcji przewodniczącego komisji ładu. Chcą też zweryfikowania wszystkich wnoszonych przez radnego uwag do planu zagospodarowania przestrzennego na terenie, gdzie miałby stanąć wieżowiec, a także odsunięcia ze stanowiska szefa komisji etyki.

"Odszedłem z Zakonu w 2009"

- To co napisano w tym liście nie jest prawdą – mówi nam radny Czaykowski. – Owszem, kiedyś byłem członkiem tej organizacji. Wykładałem nawet. To jest organizacja charytatywna, społeczna, działająca przy parafiach. Zajmowaliśmy się m.in. pomocą potrzebującym i niepełnosprawnym. Nie pobierałem z tego tytułu żadnych pieniędzy – dodaje.

Radny przekonuje, że z Zakonu odszedł pod koniec 2009 roku. - Nie pełnię tam już żadnej funkcji. Od wielu lat nie mam nawet kontaktu z członkami tej organizacji – zapewnia.

Jeśli chodzi o zarzucany Czaykowskiemu konflikt interesów, radny odpowiada krótko. - Każdy chrześcijanin ma jakieś związki ze swoim biskupem, modlimy się za niego w Kościele i tyle. Nie mam z kard. Nyczem żadnej bliższej znajomości i nigdy nie było mowy o konflikcie interesów – mówi.

Kontrowersyjne biurowce

Wieżowiec planowany przez archidiecezję i BBI Development ma być jednym z pięciu, planowanych w rejonie Śródmieścia Południowego wież. Ich budowa budzi duże kontrowersje wśród mieszkańców tej okolicy, czego najlepszym dowodem są protesty, które możemy obserwować na obradach komisji. Jedne z posiedzeń skończyło się interwencją policji, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Aktywiści przekonują, że sposób w jaki radni uchwalają plan dla Śródmieścia Południowego "jest skandaliczny". Zwracają uwagę, że odrzucono wszystkie uwagi zgłoszone przez mieszkańców i organizacje społeczne.

- My mamy mnóstwo konkretnych propozycji na ten teren. Chcemy szkół, centrów lokalnych. Wy macie jeden plan – wieżowce. Jeśli zostanie przyjęty, to będzie usankcjonowanie dyktatury biznesu – krytykowała radnych na ostatnich obradach Maria Burza, mieszkanka Śródmieścia.

Najbliższe posiedzenie komisji ładu ws. kontrowersyjnych biurowców odbędzie się w poniedziałek, 13 czerwca, o godz. 17.00 w Pałacu Kultury i Nauki.

Awantura na obradach komisji
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Karolina Wiśniewska