Radny PiS chce dekomunizacji Żoliborza

TVN Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plRadny chce usunięcia tablic z Żoliborza

- Działacze Polskiej Partii Robotniczej nie zasługują na upamiętnienie - przekonuje radny Filip Frąckowiak i apeluje o zdjęcie dwóch pamiątkowych tablic z Żoliborza. Jak zaznacza, z takim postulatami wystąpili do niego sami mieszkańcy.

Chodzi o tablicę na budynku przy ul. Cieszkowskiego 1/3 poświęconą Stanisławowi Skrypijowi, członkowi Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej oraz o płytę z lat 70. upamiętniającą założycielskie spotkanie PPR-u, która znajduje się na kamienicy przy ul. Krasińskiego 18.

"Tablica ta upamiętnia powołanie partie umacniającej sowiecką władzę w Polsce. Całe jej kierownictwo należało do agentury sowieckiej w Polsce. (...) otrzymałem skargi mieszkańców dzielnicy Żoliborz na fakt obecności tej tablicy w przestrzeni publicznej wraz z prośbami o jej usunięcie" – czytamy w interpelacji Filipa Frąckowiaka (PiS).

Nie chcą ich mieszkańcy

Jak przekonuje radny, również postać Stanisława Skrypija, który opracował plan przyszłego powstania warszawskiego zaakceptowany przez dowództwo Gwardii Ludowej, nie zasługuje na upamiętnienie, bo "(...) wprost twierdził, że wrogami dla komunistów w powstaniu będą na równi tzw. »faszyści« niemieccy i polscy, a w pierwszych dniach powstania polecał strzelać bez pardonu do »polskiej reakcji«. Twierdził, że w panującym chaosie nikt nie będzie w stanie ustalić, kto do kogo strzelał" – napisał Frąckowiak.

Jak podkreślił, w tym przypadku inicjatywa usunięcia tablicy również wyszła od mieszkańców. Na razie ratusz nie odpowiedział jeszcze na apel radnego.

jk/r