Radny: Nocny autobus zamiast dodatkowych kursów metra

Warszawa

| ENEX, /madeiraislanddirect.com/blog, PAPfot. TVN Warszawa

- Skoro uruchomienie dodatkowych kursów metra w weekendowe noce jest zbyt drogie to proponuję inne rozwiązanie - mówi Dariusz Dolczewski, miejski radny PO. - Taniej byłoby uruchomić nocną linię autobusową, która jeździłaby wzdłuż trasy metra - dodaje. Zarząd Transportu Miejskiego zapowiada jednak, że ma inne plany.

O metro kursujące 24h, od końca ubiegłego roku zabiega młodzieżówka SLD. - Chcemy, żeby przynajmniej w weekend było całodobowe - mówi Michał Więckiewicz z młodzieżówki SLD. Do końca lutego jej członkowie chcą zebrać 20 tys. podpisów (mają ich teraz ok. 13 tys.) i wręczyć je prezydent miasta.

Ale dodatkowe kursy metra w weekend, to dodatkowe koszty. - Uruchomienie dodatkowych kursów metra w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę kosztowałoby nawet 3 mln zł, razem z obsługą stacji -wylicza Dolczewski. - A taka kwota to duże obciążenie dla budżetu miasta – dodaje.

Za 400 tys. zł?

Stąd inny pomysł. Radny PO proponuje uruchomienie autobusu nocnego, który jeździłby wzdłuż linii metra. - Z moich wstępnych wyliczeń wynika, że koszt takiego autobusu to ok. 400 tys. zł. Oczywiście jeździłby dłużej niż metro, miałby do pokonania trasę ok. 27 km - proponuje radny i sugeruje, że autobus nocny mógłby kursować co 20 minut w godzinach, gdy metro zawiesza kursowanie, czyli od 2.30 do 5.00 rano.

Zwiększanie częstotliwości

O informacje na temat dokładnych kosztów takiego rozwiązania i możliwości technicznych, zwróci się w środę do władz miasta. Ale Zarząd Transportu Miejskiego zapowiada, że ma inne plany. – Chcemy raczej wzmacniać obecne linie nocne, niż uruchamiać nową wzdłuż linii metra – zapowiada Andrzej Skwarek, rzecznik ZTM. - Obserwujemy, że jest bardzo duża liczba pasażerów jeżdżących na Ursynów. Zastanawiamy się nad zwiększeniem częstotliwości autobusów nocnych w tym kierunku. Ruch w stronę Żoliborza jest z kolei mniejszy - dodaje.

ran/par