Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Radny chce przyspieszyć schody ruchome

Warszawa

| Tweet - @eucopresidentfot

Pół metra na sekundę - z taką prędkością transportują warszawiaków schody ruchome na stacjach metra. - Powinny być szybsze! - przekonuje jeden ze stołecznych radnych. I chce przyspieszyć szczególnie te, które powstaną na stacjach II linii metra - podaje "Życie Warszawy".

"Funkcjonujące obecnie na stacjach metra ruchome schody nie nadążają ze sprawnym odprowadzeniem ruchu pasażerów z peronów na powierzchnię" – napisał w interpelacji Rafał Dorosiński (PO).

Nie zamierzają przyspieszać

Chodzi o 59 ciągów schodów, które znajdują się na I linii metra. - W porównaniu z tymi, które znajdują się w innych stolicach, np. w Kijowie, nasze schody pozostawiają wiele do życzenia - mówi gazecie Dorosiński. I radzi, żeby chociaż na drugiej linii metra jeździły szybciej.

Metro Warszawskie nie zamierza jednak schodów przyspieszać. Tłumaczy się przepisami. - W tej sprawie obowiązuje nas norma europejska, która reguluje bezpieczeństwo na schodach ruchomych - twierdzi na łamach "ŻW" Paweł Siedlecki z Metra Warszawskiego. - Z tego samego powodu stacje na drugiej linii będą wyposażone w schody jeżdżące z tą samą prędkością - zapowiada.

Jak będzie to wyglądało w praktyce? Najgłębsza stacja Nowy Świat znajdzie się 29 metrów pod ziemią. Schody na powierzchnię zawiozą nas w minutę.

Czytaj też o akcji informacyjnej metra, dotyczącej schodów ruchomych: "Trzymaj się prawej strony"

ran/mz