Radni zdecydowali Woda będzie droższa

Warszawa

PAP/ Tomasz GzellRadni podnieśli ceny wody

20 groszy więcej za 1 metr sześcienny wody i aż złotówkę drożej za tę samą ilość odprowadzanych ścieków zapłacą warszawiacy już w przyszłym miesiącu.

Ceny za wodę i ścieki są ustalane co roku w czerwcu. Na czwartkowej sesji rady miasta uchwalono nową taryfę. Nie obyło się bez gorącej dyskusji nad samą wysokością podwyżek oraz nad budową oczyszczalni "Czajka" , która według radnych Prawa i Sprawiedliwości jest za drogą inwestycją.

- Rok temu nam mówiliście, że jak poniesiemy ceny o 30 procent, to załatwimy tym inwestycje , dziś znów mamy podwyżki uzasadniane inwestycjami. Ja się czuję oszukany – mówił podczas dyskusji Maciej Wąsik, przewodniczący klubu radnych PiS.

Ścieki ostro w górę

Ceny za metr sześcienny wody wzrosną o około 5 procent z obecnych 4 zł do 4,20 zł (ceny netto). O kilkanaście procent wzrosną natomiast ceny odprowadzania ścieków z obecnych 5,23 zł do aż 6,42 zł. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 30 czerwca 2012 roku.

Pieniądze na długi

Podwyżkę miasto tłumaczy m.in. wzrostem kosztów modernizacji oczyszczalni Czajka oraz koniecznością obsługi długu MPWiK. Inną przyczyną, która pojawia się w uzasadnieniu wniosku jest "motywowanie odbiorców do racjonalnego użytkowania wody i ograniczenia zanieczyszczania ścieków".

ec