Radni zdecydowali: darmowe przejazdy do kwietnia 2014 roku

Warszawa

ZTMDarmowe przejazdy dla pracowników komunikacji do kwietnia

Uchwała odbierająca pracownikom komunikacji miejskiej i ich rodzinom prawo do darmowych przejazdów wejdzie w życie dopiero w kwietniu 2014 roku, a nie, jak uchwalono początkowo, we wrześniu tego roku - zdecydowali w czwartek stołeczni radni.

Decyzję taką poparło 52 radnych, nit nie był przeciw, troje się wstrzymało.

O odebraniu pracownikom miejskich spółek przewozowych prawa do darmowych przejazdów rada Warszawy, wyłącznie głosami Platformy Obywatelskiej, zdecydowała w maju. Związki zawodowe działające w spółkach rozpoczęły wówczas przygotowania do strajku. Zapowiadany był on na początek lipca.

Jak informowaliśmy pod koniec czerwca, radni PO zgodzili się przesunąć termin odebrania pracownikom przywilejów do 31 marca 2014 orku.

Bilet pracowniczy?

Podczas rozmów padła także propozycja wprowadzenia przez uchwałę rady miasta biletu pracowniczego, który byłby finansowany przez pracodawców. Zapewniałby pracownikom darmowe przejazdy komunikacją miejską poza godzinami pracy.

Szczegóły mają być ustalone podczas dalszych negocjacji z pracodawcami. Przedstawiciele Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjnego zadeklarowali wolę zawieszenia sporu zbiorowego oraz podjęcie działań na rzecz wstrzymania akcji strajkowej co najmniej do dnia 31 grudnia 2013 i zakończenia sporu zbiorowego z chwilą podpisania właściwych porozumień z pracodawcami – poinformowali wspólnie związkowcy i samorządowcy.

Stracą ulgi

Darmowe przejazdy dla pracowników komunikacji miejskiej w Warszawie obowiązują od 1932 r. Według wyliczeń ratusza likwidacja tego przywileju da 12 mln zł dodatkowych wpływów do miejskiej kasy.

Dziś z darmowych przejazdów ma prawo korzystać 38,8 tys. osób. W tej liczbie jest 11 tys. pracowników spółek przewozowych i ZTM. Pozostałe osoby, którym przysługuje to prawo, to: 5,2 tys. byłych pracowników spółek (emeryci i renciści) oraz 14,5 tys. członków rodzin pracowników, w tym ich rodzice, małżonkowie i konkubenci, dzieci i teściowie.

Darmowy przejazd będzie przysługiwał wdowom i wdowcom po pracownikach komunikacji miejskiej, którzy zmarli w wyniku wypadku przy pracy.

Ulgę w wysokości 50 proc. ceny biletu mają stracić osoby przechodzące na wcześniejszą emeryturę, w tym emeryci mundurowi. Przysługiwać ona będzie emerytom i rencistom w wieku 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat. Wyjątek radni zrobili tylko dla pracowników spółek przewozowych, którzy przeszli lub przejdą na emeryturę przed końcem sierpnia tego roku.

50-proc. ulga na bilety długookresowe, na mocy uchwały, będzie przysługiwać doktorantom do 30. roku życia.

Związkowcy w maju protestowali pod ratuszem:

Związkowcy protestują przed ratuszem
TVN24

PAP, wp/par