Przygotuj się na:

ZAMYKAJĄ ZAWROTKĘ NA POW

Znika tymczasowa zawrotka w miejscu, gdzie Południowa Obwodnica Warszawy łączy się z Puławską. Zmiany w organizacji ruchu czekają kierowców od poniedziałkowego wieczoru. Drogowcy wyjaśniają, że powodem ich wprowadzenia są prace zmierzające do połączenia funkcjonującej już trasy S2 z ursynowskim odcinkiem.

Radni Warszawy skarżą się do sądu na wojewodę mazowieckiego

Najnowsze

tvnwarszawaRada składa skargę na rozstrzygnięcie wojewody

Wojewoda mazowiecki unieważnił stanowisko Rady Warszawy w sprawie stosowania się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Radni nie zgodzili się z jego decyzją i w czwartek zaskarżyli ją do sądu administracyjnego.

Decyzję w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody rada podjęła głosami klubu radnych PO, który ma większość w radzie miasta. Za uchwałą głosowało 31 radnych, 23 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Rada Warszawy pod koniec kwietnia (przy sprzeciwie radnych PiS) podjęła stanowisko, że przy podejmowaniu uchwał będzie się stosować do wszystkich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, także tych, które nie będą publikowane.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS) w połowie czerwca stwierdził nieważność tego stanowiska, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Precedensowa skarga

- W ocenie Rady Warszawy przedmiotowe stanowisko nie podlega nadzorowi wojewody i zostało podjęte w sposób prawidłowy, nie naruszając kryterium legalności - napisano w uzasadnieniu skargi. Przed głosowaniem przewodniczący klubu radnych PO Jarosław Szostakowski mówił, że do tej pory nadzorowi wojewody podlegały wyłącznie uchwały, ponieważ rodzą skutki prawne. Stanowiska, jak mówił, nie mają takiej właściwości.

- Dzisiejsze nasze odwołanie ma charakter precedensowy, takie również będą miały orzeczenia sądów administracyjnych, które w tej sprawie się wypowiedzą - mówił Szostakowski. PiS głosuje przeciw

Radny PiS Paweł Terlecki odpowiedział, że wojewoda skorzystał ze swoich uprawnień nadzorczych. Zapowiedział, że klub PiS będzie głosował przeciw skardze, tak samo, jak był przeciw podjęciu stanowiska rady miasta w kwietniu.

Spór o trybunał

9 marca TK uznał, że grudniowa nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS - wprowadzająca m.in. nowe zasady orzekania w pełnym składzie oraz wyznaczania terminów rozpatrywania spraw - narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany.

Natomiast w czwartek Sejm uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, opartą na propozycjach PiS. Wcześniej posłowie odrzucili ponad 40 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Ustawa trafi teraz do Senatu.

ZOBACZ TAKŻE: Warszawa jak Łódź. "Będziemy stosować się do orzeczeń TK

Rada Warszawy będzie stosowała się do orzeczeń TKTVN24

PAP/kw/sk

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa