Radni uczcili pamięć Tadeusza Mazowieckiego

Warszawa

Dawid KrysztofińskiRadni uczcili minutą ciszy pamięć Tadeusza Mazowieckiego

Stołeczni radni minutą ciszy uczcili w czwartek pamięć zmarłego w ubiegłym tygodniu pierwszego premiera III RP Tadeusza Mazowieckiego.

Rada przyjęła też stanowisko, w którym oddała hołd Mazowieckiemu - "pierwszemu premierowi III Rzeczypospolitej, działaczowi opozycji demokratycznej, współtwórcy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".

"Chylimy czoła przed Tadeuszem Mazowieckim za jego mądrość, odwagę, uczciwość i oddanie ideom demokratycznym. Nie zapomnimy zasług Tadeusza Mazowieckiego dla Polski i Warszawy" - brzmi stanowisko.

Honorowy obywatel

Przypomniano także, że w 2009 r. rada miasta nadała b. premierowi godność honorowego obywatela Warszawy.

Tadeusz Mazowiecki zmarł 28 października w wieku 86 lat. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji.

Bałkańska misja

Wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec popełnianych tam zbrodni. Pełnił tę misję, z przerwami, od 1992 do 1995 r. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sarajewa, odznaczony Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), uhonorowany nagrodą Srebrenica 1995 (w 2005 r.).

Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji i posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego.

Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego:

Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego
TVN24

PAP/b

Brawa dla premiera
TVN24