Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Radni sejmiku wybrani. Zwyciężyło PiS, ale KO i PSL mają większość

Warszawa

TVN24Dla kogo sejmiki wojewódzkie?

W wyborach do sejmiku mazowieckiego najwięcej głosów otrzymali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Rządzić może jednak Koalicja Obywatelska razem z Polskim Stronnictwem Ludowym. W czwartek rano Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki.

Potwierdziły się wyniki wyborów do Sejmiku województwa mazowieckiego, które PKW podała w środę: 34,04 proc. głosów dla PiS, 27,66 proc. dla Koalicji Obywatelskiej, 13,15 proc. dla PSL, 6,24 proc. dla Bezpartyjnych Samorządowców.

Najwięcej mandatów dla PiS, ale większość mają KO i PSL

Według wyników 24 mandaty przypadną PiS, 18 Koalicji Obywatelskiej a osiem weźmie PSL. Do sejmiku wejdzie także jeden przedstawiciel Bezpartyjnych Samorządowców.

PiS w sejmiku reprezentować będą: Witold Kołodziejski, Michał Prószyński, Michał Grodzki, Tomasz Zdzikot, Wojciech Zabłocki, Rafał Romanowski, Artur Czapliński, Łukasz Gołębiowski, Mirosław Milewski, Radosław Fogiel, Jakub Kowalski, Agnieszka Górska, Ewa Białecka, Wojciech Kudelski, Marcin Grabowski, Krzysztof Żochowski, Joanna Bala, Michał Góras, Maciej Górski, Andrzej Bittel, Katarzyna Lubiak, Dominika Figurska, Damian Olszewski i Stefan Traczyk. Z ramienia Koalicji Obywatelskiej do sejmiku dostali się: Ludwik Rakowski, Katarzyna Bornowska, Helena Cichocka, Krzysztof Skolimowski, Bartosz Wiśniakowski, Krzysztof Strzałkowski, Urszula Kierzkowska, Tomasz Kucharski, Wioletta Paprocka-Ślusarska, Izabela Ziątek, Wiesław Raboszuk, Rafał Rajkowski, Tomasz Śmietanka, Elżbieta Lanc, Marcin Podsędek, Maciej Lasek, Piotr Kandyba i Jadwiga Zakrzewska.

Reprezentantami PSL będą: Adam Struzik, Mirosław Orliński, Paweł Obermeyer, Konrad Wojnarowski, Leszek Przybytniak, Janina Orzełowska, Mirosław Augustyniak i Bożena Żelazowska. Bezpartyjnych reprezentować będzie Konrad Rytel.

Sejmik województwa mazowieckiego
tvn24.pl

Próg wyborczy przekroczył także komitet SLD Lewica Razem (5,46 proc.) oraz Kukiz’15 (5,44 proc.), ale to nie wystarczyło do zdobycia chociaż jednego mandatu. Mandatu nie uzyskała m.in. wieloletnia radna sejmiku Katarzyna Maria Piekarska (SLD), na którą zagłosowało 27 tys. 910 osób.

W porównaniu z wynikami sprzed czterech lat PiS zyskało 5 mandatów, najwięcej straciło zaś PSL - 8 mandatów. W sejmiku swoją jednoosobową reprezentację utracił SLD.

Mimo uzyskania największej liczby mandatów, PiS nie będzie miało samodzielnej większości.

PSL-owcy przejdą do PiS?

Z nieoficjalnych doniesień medialnych wynika, że dwóch radnych sejmiku woj. mazowieckiego - z ramienia ludowców - miałoby rozważać przejście do PiS, co dałoby tej partii przewagę i możliwość samodzielnego rządzenia na Mazowszu.

Jak dowiedziała się w środę PAP w źródłach zbliżonych do kierownictwa PiS, partia zobowiązała kilku swoich posłów do negocjacji w terenie dotyczących ewentualnych koalicji w sejmikach wojewódzkich, tam gdzie partia nie zdobyła samodzielnej większości. Ich pracę ma nadzorować poseł PiS, szef KPRM Michał Dworczyk. Negocjacje dotyczyć mają m.in. Mazowsza.

Urzędujący marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik (PSL) powiedział w środę PAP, że żaden radny sejmiku z PSL nie wejdzie w koalicję z PiS, nawet jeśli takie propozycje padają. - Jestem pewny swoich ludzi, bo są to poważne osoby - podkreślił Struzik.

O tym, że PSL nie wejdzie w koalicję z PiS w sejmikach wojewódzkich, zapewniał również w środę marszałek ludowców z woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas. - Jest to jednolity głos dla całego Stronnictwa - zaznaczył.

Politycy PO także są przekonani, że na Mazowszu uda się utrzymać funkcjonującą od 12 lat koalicję z PSL. Rzecznik PO Jan Grabiec we wtorkowej rozmowie z PAP, jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników do sejmiku Mazowsza, wyraził przekonanie, że regionem tym będą współrządzić Koalicja Obywatelska i PSL.

"Będą się musieli zmierzyć z presją dołów partyjnych"

W środę wieczorem wicepremier Jarosław Gowin pytany w TVP o oświadczenie Jarubasa, przyznał, że oficjalne stanowisko PSL jest właśnie takie. - Ale ci liderzy wrócą do siebie na wieś, czy też do swoich miast i miasteczek i będą się musieli zmierzyć z presją dołów partyjnych - dodał. - Ja nie jestem pewien, czy te doły są równie zdeterminowane, by umierać za koalicję z Koalicję Obywatelską - ocenił wicepremier.

Stwierdził również, że na miejscu prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza rozważyłby scenariusz, żeby na terenie całej Polski stworzyć w sejmikach koalicję konserwatywno-ludową, a więc koalicję Zjednoczonej Prawicy z PSL.

Sejmik województwa mazowieckiego 2018-2023
tvn24.pl

PAP/ran/b