Radni przeciwko sprzedaży działki w Parku Skaryszewskim

Teren w Parku Skaryszewskim
Teren w Parku Skaryszewskim
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plTeren w Parku Skaryszewskim

Stołeczni radni jednogłośnie sprzeciwili się w czwartek sprzedaży przez miejską spółkę działki w Parku Skaryszewskim. W stanowisku wezwali prezydent stolicy do "dołożenia wszelkich starań mających na celu odwrócenie skutków tej skandalicznej decyzji".

Należąca do miasta spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji wystawiło na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej przy Zielenieckiej 6/8. To działki o powierzchni prawie 5,5 tys. metrów kwadratowych i budynki o łącznej powietrzni 1,4 tys. metrów kwadratowych. Ich dzierżawcą jest położony w tym miejscu hotel "Dedek". Cena wywoławcza to 4,5 mln zł plus VAT.

Radni jednym głosem

W środę Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze podało, że MPRI sprzedała prawo użytkowania wieczystego działki położonej w zabytkowym Parku Skaryszewskim w Warszawie. MJN obawia się, że w parku powstanie apartamentowiec.

Stanowisko rady miasta zgłosił radny PiS Oskar Hejka, zostało ono uzgodnione z klubem PO i poparte jednogłośnie przez wszystkich glosujących radnych. W stanowisku napisano, że Rada Warszawy mając na uwadze interes mieszkańców wyraża zdecydowany sprzeciw wobec dokonanej transakcji. "Rada Warszawy wzywa prezydent m.st. Warszawy do dołożenia wszelkich starań mających na celu odwrócenie skutków tej skandalicznej decyzji" - podkreślono w stanowisku. W ocenie rady sprzedaż wyjątkowo cennych i unikalnych terenów nie jest zgodna z interesem mieszkańców Warszawy

"Działka sprzedana w kwietniu"

"W rozmowie telefonicznej z przedstawicielami MPRI uzyskaliśmy potwierdzenie, że działka została sprzedana w kwietniu" - podało MJN w komunikacie w środę.

- Sprzedaż oznacza, że w prywatne ręce trafia część zabytkowego, stuletniego Parku Skaryszewskiego. Obawiamy się, że nowy właściciel będzie mógł ogrodzić teren, zburzyć zabudowania "Dedka", wybudować w środku parku apartamentowiec – powiedział Jan Baran z MJN. Podkreślił, że dla Parku Skaryszewskiego nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. MJN nie ustaliło, kto kupił nieruchomość. Według stowarzyszenia miejska spółka sprzedała prawa do użytkowania wieczystego nieruchomości do 2089 r. Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego jest położony w dzielnicy Praga Południe. Został wpisany do rejestru zabytków w 1973 r. Ma 58 hektarów powierzchni.

PAP/ran/b

Pozostałe wiadomości