Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Radni PiS chcą wyrzucić Krytykę Polityczną z Nowego Światu

Warszawa

fot. Grzegorz Jakubowski/PAP

Stołeczni radni PiS domagają się od władz dzielnicy Śródmieście natychmiastowego rozwiązania z Krytyką Polityczną umowy najmu lokalu Nowy Wspaniały Świat. Powód? Jak podkreślają w swoim oświadczeniu, najemca prowadzi "działania sprzeczne z warunkami użytkowania lokalu określonymi przez wynajmującego". Sprawa ma związek z wydarzeniami z 11 listopada.

"Klub Radnych PiS Rady Dzielnicy Śródmieście w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Śródmieścia, zwraca się do Burmistrza o pilne wyjaśnienie przyczyn błędów popełnionych przez władze miasta w procesie przygotowywania i zabezpieczania dwóch imprez masowych, w sytuacji gdy przesłanki zewnętrzne świadczyły o możliwości dojścia do konfliktu pomiędzy zgromadzonym. (...) W sposób szczególny prosimy o zweryfikowanie warunków umowy najmu lokalu Nowy Wspaniały Świat, w którym po zamieszkach z policją na Nowym Świecie schronili się bojówkarze lewaccy" - czytamy w oświadczeniu.

Radni PiS: Rozwiązać umowę z lokalem Krytyki Politycznej

W dalszej części pisma radni Prawa i Sprawiedliwości już otwarcie apelują o "natychmiastowe rozwiązanie umowy najmu" z kawiarnią, gdzie mieści się siedziba "Krytyki Politycznej".

"Przypominamy, że zgodnie z wytycznymi zespołu rekomendującego najem lokalu, najemca m.in. zobowiązany był do realizowania "programu kulturalnego (...) budującego pozytywny wizerunek Warszawy i Dzielnicy Śródmieście i odzwierciedlającego prestiżowe położenie lokalu przy Trakcie Królewskim" oraz "kształtowanie działalności społeczno-kulturalnej w duchu otwartości na różne środowiska i poglądy. W związku z powyższym "radni Klubu PiS domagają się od Zarządu Dzielnicy natychmiastowego rozwiązania ww. umowy najmu z powodu prowadzenia przez najemcę działań sprzecznych z warunkami użytkowania lokalu określonymi przez wynajmującego" - napisali radni.

Zatrzymano 95 obcokrajowców

W piątek 11 listopada w pobliżu prowadzonego przez "KP" Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, które mieści się na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, policja zatrzymała 95 obcokrajowców, głównie przedstawicieli organizacji antyfaszystowskich z Niemiec.

Jak relacjonował wczoraj rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski, zaatakowali oni Polaków świętujących niepodległość. Po interwencji policji, część z nich ukryła się w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Jak mówił Sokołowski, policjanci znaleźli tam później pałki, kastety, gaz łzawiący. - Teraz nikt się do nich oczywiście nie przyznaje - zaznaczył policjant.

"Policja zepchnęła tam grupę antyfaszystów"

W niedzielę Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej" zapewniła, że organizatorzy wiecu nie planowali żadnego zgromadzenia grup radykalnych w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat.

- Policja zepchnęła tam grupę antyfaszystów, którą następnie spokojnie wyprowadziła z lokalu, nie zgłaszając wobec nas żadnych zastrzeżeń. (...) Uważamy za skandaliczne wszelkie próby rozmycia odpowiedzialności za zniszczenia dokonane w Warszawie w wyniku Marszu Niepodległości - powiedziała Wiśniewska w niedzielę na konferencji prasowej.

- Wmawianie opinii publicznej, że było inaczej, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat wiecu lub innych działań "Krytyki Politycznej" zakończy się obroną naszego dobrego imienia na drodze sądowej - zapowiedziała.

Lewicowe wydawnictwo Krytyki Politycznej atrakcyjny lokal na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej dzierżawi od miasta na preferencyjnych warunkach. W zamian ma tam prowadzić działalność nie tylko komercyjną, ale także kulturalną. Dlatego oprócz kawiarni funkcjonuje tam też dom kultury, odbywają się koncerty, wykłady, wystawy. Konkurs na zagospodarowanie lokalu KP wygrała w 2009 r.

Czytaj także na tvn24.pl

TVN24/ant//bgr