Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Radni o zamieszkach i kłopotach na budowie metra

Warszawa

fot. TVN Warszawa

Pod znakiem zamieszek z 11 listopada upłynie czwartkowa sesja rady miasta. - Planujemy przekazanie Radzie Warszawy informacji dotyczących wydarzeń w Święto Niepodległości - mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Wcześniej radni Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali, że takiej informacji będą oczekiwali. "Na sesji zadamy pytania Pani Prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz na temat podjętych przez miasto działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada w Warszawie" – piszą na stronie internetowej przedstawiciele partii.

Dotacja dla krytyki

- Planujemy przekazanie Radzie Warszawy informacji dotyczących wydarzeń w Święto Niepodległości - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Będzie to jeden z ostatnich punktów w porządku obrad dzisiejszej sesji.

Radni PiS szczególnie zainteresowali się zajściami na Nowym Świecie oraz przyszłością kawiarni Nowy Wspaniały Świat, w której mieści się siedziba "Krytyki Politycznej". 11 listopada w lokalu schronili się zatrzymani później przez policję manifestanci. Tam również policja znalazła pałki, kastety i gaz pieprzowy.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości chcą, żeby w porządku obrad znalazła się informacja na ten temat, a także umowy podpisanej z środowiskiem Krytyki Politycznej na najem lokalu przy Nowy Świecie 63.

Wystąpili do organów ścigania

- Bardzo bym prosił, by radni PiS nie wprowadzali tego wniosku do porządku. Zarząd dzielnicy Śródmieście wystąpił do organów ścigania, a także najemcy o udostępnienie informacji w celu wyjaśnienia wydarzeń z 11 listopada - odpowiadał Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Już w poniedziałek radni PiS zwrócili się do władz dzielnicy Śródmieście o natychmiastowe rozwiązanie umowy najmu na Nowy Wspaniały Świat ze Stowarzyszeniem im. Stanisława Brzozowskiego - wydawcą Krytyki Politycznej. Władze dzielnicy na poniedziałkowej sesji uznały, że na razie o eksmisji nie może być mowy, ale już wtedy urzędnicy obiecywali, że zbadają jeszcze tę sprawę.

Stołeczne PiS i Krytyka Polityczna na wojennej ścieżce - czytaj więcej

Metro później?

Wydarzenia z 11 listopada, to nie jedyna sprawa, z której będą tłumaczyć się urzędnicy. Ratusz ma poinformować radnych o aktualnym stanie budowy II linii metra. A PiS będzie dopytywał się o ewentualne opóźnienie terminu oddania do użytku centralnego odcinka podziemnej kolejki.

- Wszystko wskazuje na to, że pojedziemy II linią metra nie, jak pierwotnie planowano, w przyszłym roku, nie w 2013, ale chyba nie wcześniej niż w 2014 – przekonują radni opozycji. - Tylko w 2011 r. nie zrealizowano prac przy tej inwestycji o wartości 400 mln zł – dodają. Radni zdecydować mają o przesunięciu tej kwoty z tegorocznego budżetu na kolejne lata.

- Pieniądze zostaną przesunięte bez zmian w harmonogramie budowy. Tym samym liczymy, że wykonawca nadgoni opóźnienie - odpowiada na zarzuty Bartosz Milczarczyk. - Nigdy też nikt nie mówił, że drugą linią metra będzie można jeździć w 2012, czy 2013 roku. Przecież zgodnie z umową termin zakończenia prac przy budowie centralnego odcinka to koniec 2013 roku - dodaje rzecznik ratusza.

CZWARTKOWA SESJA RADY MIASTA ODBYWA SIĘ W PAŁACU KULTURY I NAUKI (IV p., SALA WARSZAWSKA).

ran/par