Radni miasta przeciwko antysemickiemu plakatowi

Warszawa

fot. Miasto Stołeczne Warszawa

Zamieszanie związane z wątkami antysemicki w wydanym przez ratusz kalendarzu na rok 2012 dotarło na Radę Warszawy. Samorządowcy wezwali prezydent miasta do podjęcia działań, które pozwolą w przyszłości uniknąć podobnych "wpadek".

"Rada zwraca się do Pani prezydent o wyjaśnienie oraz opracowanie procedur, które pozwolą w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji. Warszawa jest i będzie miastem otwartym dla wszystkich, bez względu na rasę, religie i pochodzenie" – brzmi stanowisko radnych miasta.

"Rozwój walczy"

To reakcja na kontrowersje, które pojawiły się, gdy na jaw wyszło, że w wydanym przez ratusz kalendarzu na 2012 r. znalazł się antyżydowski plakat. Na nim - reklamie tygodnika "Rozwój" - żołnierz z miotaczem ognia tępi szczury, które mają pejsy i jarmułki ozdobione gwiazdą Dawida. Pod rysunkiem czytamy: "Rozwój walczy o dobrobyt Polski, propagując solidarność narodową, pracę i organizację żywiołu polskiego, broni Polski przed zalewem żydowskim, łączy wszystkich Polaków pod hasłem swój do swego po swoje".

Słowo wstępne do książkowego kalendarza napisała prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Urząd podarował go m.in. współpracującym z nim artystom i organizacjom.

Stanowisko na czwartkowej sesji rady miasta przyjęte zostało głosami członków klubów PO i SLD.

ran