Radni kontra wojewoda. Sprawa referendum w sądzie

Najnowsze

tvnwarszawa.plRada Warszawy odwołała się od decyzji wojewody w sprawie referendum

- Rada Warszawy odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od decyzji wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, który uchylił uchwałę o przeprowadzeniu w stolicy referendum ws poszerzenia granic miasta - poinformował we wtorek szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej Jarosław Szostakowski.

- Zgodnie z zeszłotygodniową uchwałą, Rada Warszawy odwołała się od dziś decyzji wojewody w sprawie referendum - powiedział Szostakowski.

W zeszły wtorek radni zdecydowali, że zaskarżą do sądu administracyjnego decyzję wojewody o unieważnieniu uchwały o referendum w sprawie zmian granic Warszawy.

Pierwotnie referendum było planowane na 26 marca, ale na początku tego miesiąca wojewoda stwierdził nieważność uchwały. Argumentował to tym, że referendum lokalne dotyczące utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic, może być przeprowadzone tylko z inicjatywy mieszkańców, niedopuszczalne jest przeprowadzenie go na wniosek rady.

Wojewoda zarzucił też uchwale "niespójność przedmiotu referendum". Według niego pytanie o zmianę granic Warszawy nie odnosi się do projektu ustawy metropolitalnej przygotowanej przez PiS. Pytanie w warszawskim referendum miało brzmieć: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?".

Uchwała Rady Warszawy przeprowadzenie referendum była reakcją na projekt ustawy PiS przewidujący między innymi, że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. To wywołało protesty samorządów.

Tak wyglądała sesja nadzwyczajna dotycząca referendum:

Wokół referendum o granicach WarszawyTVN24
wideo 2/4

PAP/kz

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl