Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Radni aktywiści chcą całkowitego zakazu używania jednorazówek w urzędach

TVN Warszawa

Treść petycji radnychTVN24
wideo 2/2

Radni warszawskich dzielnic z ruchów miejskich złożyli petycję do prezydenta Warszawy o wprowadzenie zakazu używania w ratuszu i jednostkach mu podległych przedmiotów jednorazowego użytku, wykonanych z tworzyw sztucznych.

W petycji przypomniano, że 27 marca Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, z datą obowiązywania od 2021 r.

"Czekanie trzy lata na wdrożenie wyżej wymienionych przepisów nie jest potrzebne, jeśli władze miasta mogą szybciej wykonać ważny krok w celu dostosowania do nadchodzących regulacji. Już dziś prezydent Warszawy może wprowadzić analogiczny zakaz stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z plastiku i egzekwować go zarówno od urzędu miasta i podległych mu biur, każdego urzędu dzielnicy, każdej instytucji podległej Urzędowi Miasta oraz urzędom dzielnic. Zakaz stosowania jednorazowych przedmiotów powinien dotyczyć też wszystkich instytucji realizujących działania dotowane z budżetu miasta" - uzasadnili radni.

W poniedziałek przed warszawskim ratuszem odbyła się konferencja warszawskich ruchów miejskich. Jak powiedział Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze, radni wybrani jesienią ubiegłego roku z list ruchów miejskich do dzielnic już działają w tej sprawie.

Łukasz Porębski, radny dzielnicy Żoliborz zaznaczył, że "ponieważ przykład idzie z góry, dziś składamy petycję do prezydenta". - Chcielibyśmy, żeby Warszawa zaczęła dbać o środowisko, myśleć, na jakie przedmioty, w jaki sposób wydaje swoje środki z budżetu - mówił.

"Zakaz korzystania z plastikowych przedmiotów"

Radna dzielnicy Mokotów Melania Łuczak ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze tydzień temu złożyła interpelację do burmistrza dzielnicy Mokotów z prośbą o całkowity zakaz używania przedmiotów jednorazowego użytku, "np. łyżeczek plastikowych, kubków plastikowych i przede wszystkim wody butelkowanej w plastiku". Wyjaśniła, że interpelacja dotyczyła urzędu, podległych mu instytucji i imprez notowanych przez Urząd Dzielnicy Mokotów.

Radna dzielnicy Wola Aneta Skubida ze Stowarzyszenia Wola Mieszkańców przypomniała, że od 1 maja w Wałbrzychu będzie zakaz korzystania z plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, obowiązujący urząd i dostawców zamówień publicznych. Dodała, że również Gdańsk, Legnica i Kraków pracują nad tym, żeby już niebawem obowiązywały takie zakazy i już uchwalono stosowne uchwały.

- Jak donoszą media, w Krakowie na potrzeby samych tylko urzędników zużywanych jest 56 tysięcy butelek rocznie, nie wliczając w to imprez plenerowych. Podobne albo jeszcze większe liczby są w Warszawie, ale tego na razie nie wiemy - powiedziała.

Izabela Kowalska z Rembertów Bezpośrednio podkreśliła, że w Rembertowie zostały złożone dwie interpelacje. - Jedna zakończyła się połowicznym sukcesem, ponieważ zamiast plastikowych kubeczków mamy już szklanki, ale walczymy cały czas o całkowity zakaz używania plastikowych naczyń. Ta druga interpelacja jest w czasie procedowania - dodała.

Radni liczą na dialog

Radni zostali też zapytani przez dziennikarzy, czy prowadzili dialog z prezydentem. - Liczymy, że dialog będzie się odbywał. Zachęcamy urzędników z biur podległych prezydentowi, żeby takie działania podejmowali. Ale przede wszystkim działamy w dzielnicach i równolegle liczymy na decyzję pana prezydenta, bo skoro da się w Nowym Jorku i Wałbrzychu, to da się też w Warszawie - podkreślili.

em/PAP/pm