Radiowo: kompostownia nie zniknie, choć nie ma pozwolenia

Składowisko w Radiowie
Składowisko w Radiowie
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Składowisko w RadiowieArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

MPO nie zamierza wynosić się z Radiowa z końcem grudnia. Tym samym instalacja przetwarzania śmieci będzie działała bez pozwolenia. Sprawą zajmuje się minister środowiska i Wojewódzki Sąd Administracyjny, a mieszkańcy już zapowiadają "obywatelskie wstrzymanie działania" uciążliwej kompostowni.

Śmieci na Radiowie gromadzone są od ponad pół wieku. Wysypisko powstało w latach 60. i - mimo protestów mieszkańców - działa do dziś. Tworzą je składowisko odpadów i instalacja do ich przetwarzania (potocznie zwana kompostownią). To ważne rozróżnienie. Dwa lata temu ratusz zapowiedział likwidację tego pierwszego wraz z końcem 2016 roku. Czy obietnica zostanie dotrzymana?

Koniec składowiska

MPO potwierdza – składowisko potocznie zwane "górką śmieciową" za tydzień przestanie działać. "Trafiać będą tu wyłącznie odpady gruzu i ziemi w celu wykonania technicznego zamknięcia składowiska" - informuje w komunikacie Wojciech Jakubczak z biura prasowego spółki.

Dodaje, że ziemia będzie zrekultywowana i obsiana trawą.

A co ze śmieciami? "Zostaną przekierowane na inne regionalne składowiska w warszawskim (centralnym) regionie gospodarki odpadami, na podstawie zawartej umowy przetargowej"- wyjaśnia. Gdzie konkretnie trafią?

Tego miejska spółka nie chciała nam ujawnić powołując się na tajemnicę handlową.

Jednak to nie wygaszane od pewnego czasu składowisko jest w ostatnich tygodniach przedmiotem kontrowersji, lecz instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, jak oficjalnie nazywa się kompostownia. To część, co do której najczęściej zgłaszane są skargi mieszkańców na nieprzyjemny zapach. Odbywa się w niej wstępne sortowanie i biologiczne przetwarzanie.

Jest to też część wysypiska, którą Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kazał zamknąć do końca 2016 roku. Powód? Brak niezbędnego pozwolenia zintegrowanego, wydawanego przez marszałka województwa.

WIOŚ wydał swoją decyzję w sierpniu dając MPO cztery miesiące na zamknięcie instalacji. Spółka nie zgodziła się z tym i odwołała do Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ten jednak podtrzymał decyzję WIOŚ. Wtedy MPO poszło do sądu.

W sprawę włączył się także marszałek województwa mazowieckiego, który ogłosił, że nie udzieli MPO pozwolenia zintegrowanego. W uzasadnieniu wypomniano spółce m.in. "nieefektywną i niespełniającą wymagań technologię" czy też brak działań mających na celu "dostosowanie do wymogów najlepszej dostępnej techniki".

Pat administracyjny

I kiedy mieszkańcy okolic Radiowa już otwierali szampana ciesząc się, że ich wieloletnie starania o zamknięcie instalacji przyniosły efekt, na pomoc MPO przyszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ten przed dwoma tygodniami wydał postanowienie wstrzymujące decyzję WIOŚ o likwidacji kompostowni. MPO z dumą poinformowało, że "po 1 stycznia 2017 roku instalacja będzie działać dalej".

W ten sposób doszło do pewnego rodzaju pata administracyjnego, bo decyzje poszczególnych instytucji się wykluczają. Sąd zezwala na działanie kompostowni. Marszałek i WIOŚ – nie. Czyja racja w tym sporze jest ważniejsza?

- Uzyskanie pozwolenia zintegrowanego jest warunkiem działalności instalacji – jasno stwierdza Marta Milewska z Urzędu Marszałkowskiego. - Wstrzymanie przez sąd wykonania decyzji GIOŚ dotyczącej wstrzymania użytkowani instalacji, samo w sobie nie uprawnia do działania bez wymaganego pozwolenia – dodaje.

Jednak marszałek województwa jest w tej sytuacji bezradny. Organem, który może zaprzestać działanie instalacji jest Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Ten jednak też ma związane ręce, ponieważ nie zakończyło się poprzednie postępowanie sądowe. WSA wydał bowiem postanowienia, a nie wyrok. Na ten wciąż czekamy.

MPO szuka pomocy u ministra

Konieczność posiadania pozwolenia zintegrowanego pojawiła się w lipcu 2014 roku wraz ze zmianą ustawy o ochronie środowiska. MPO złożyło w urzędzie marszałka wniosek o zgodę w styczniu 2015 roku. Na decyzję czekało do października 2016. WSA uwzględnił to w swoim postępowaniu, zwracając uwagę na przewlekłość działań ministerialnych urzędników. MPO wytyka, że żadna z pięciu działających obecnie w regionie warszawskim instalacji, nie ma takiego pozwolenia (do czego wrócimy w dalszej części tekstu). Miejska spółka przekonuje, że w jej przypadku kwestia uzyskania dokumentu "nadal jest otwarta". - 13 grudnia 2016 r. MPO złożyło odwołanie od decyzji marszałka do ministra środowiska. Spółka liczy, że organ drugiej instancji przychyli się do odwołania - informuje Wiesława Rudzka, rzeczniczka MPO.

Przy tej okazji warto przypomnieć konferencję wiceministra środowiska Sławomira Mazurka, który na działalności Radiowa nie pozostawił suchej nitki. - Instalacja, która oddziałuje w znacznym stopniu na środowisko, jest odczuwalna przez mieszkańców, mogła działać bez stosownych pozwoleń. Nie może być na to zgody w państwie prawa – mówił na początku listopada.

Co jeśli resort nie przychyli się do wnioski MPO i nie udzieli koniecznego pozwolenia? "MPO respektuje decyzje organów administracji publicznej. (...) Głęboko wierzymy, że Minister przychyli się do naszej argumentacji. W innym razie MPO będzie dochodziło swoich racji także w sądzie" - odpowiada nam Wojciech Jakubczak z MPO.

"Możemy dokonać zatrzymania obywatelskiego"

Lokalna społeczność jest zbulwersowana działaniami spółki. - MPO nie przestrzega prawa i zatruwa życie mieszkańcom okolic. Dlaczego ktoś pozwala, aby miejskie przedsiębiorstwo działało niezgodnie z prawem, bez wymaganych pozwoleń - pytają.

- Jeśli z początkiem nowego roku instalacja nie zostanie wygaszona, to mamy prawo dokonać zatrzymania obywatelskiego. Możemy zablokować wjazd na teren nielegalnie działającej instalacji - ostrzega Bogumiła Szlązak, przedstawicielka "Czystego Radiowa".

Od trzech lat członkowie stowarzyszenia starają się uzyskać pomoc od prokuratury. Ostatnie pismo zaadresowali do samego prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Poprosiliśmy o interwencję w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego. Opisaliśmy uciążliwość instalacji, a także bezprawne działania MPO - wyjaśnia Szlązak.

Szczegółowo opisali też choroby, na które cierpią dzieci uczęszczające do szkoły znajdującej się w okolicy instalacji. - W odpowiedzi prokurator obiecał zainteresowanie się sprawą - twierdzi Szlązak.

MPO gra na czas?

Decyzja marszałka Mazowsza odmawiająca wydania pozwolenia zintegrowanego i decyzja GIOŚ wstrzymująca funkcjonowanie instalacji w Radiowie to dwa odrębne postępowania. W obu póki czekamy na decyzję wyższych instancji. Kwestia pozwolenia leży na biurku ministra środowiska. Sprawą decyzji GIOŚ zajmie się natomiast WSA.

- Wyrok najprawdopodobniej będzie dla MPO niekorzystny, ale wtedy spółka odwoła się pewnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wszystko po to, by przedłużyć cały proces – ocenia Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan. Sam do działalności prowadzonej na Radiowie nie ma wątpliwości. - W opinii prawników, z którymi rozmawiałem MPO nie może działać. To instalacja bez jakiekolwiek pozwolenia. Równie dobrze pani mogłaby uznać, że od jutra robi wysypisko śmieci i zaczęła je zrzucać na jakąś polanę – opisuje w uproszczeniu w rozmowie z dziennikarką tvnwarszawa.pl. - Decyzja WSA nie ma nic do rzeczy. Po pierwsze, jest to jedynie postanowienie zawieszające postępowanie. Po drugie - dotyczy decyzji GIOŚ, a nie samego pozwolenia, a to zupełnie co innego. MPO posługuje się tym argumentem dla własnej wygody – dodaje Pietruczuk.

Instalacje bez pozwoleń

Wróćmy jednak do pięciu instalacji w regionie warszawskim, które - jak twierdzi MPO - działają bez pozwolenia. WIOŚ częściowo potwierdza te informacje. Doprecyzowuje jednak, że wobec czterech z nich marszałek wydał już pozytywne decyzje w sprawie pozwolenia, ale nie są one jeszcze prawomocne (z powodu odwołań).

Co ciekawe, wobec każdej z nim inspektorzy wszczęli wcześniej postępowanie dotyczące ewentualnego zamknięcia, ale wszystkie zostały wstrzymane. Dlaczego?

- Równoległe unieruchomienie wszystkich instalacji mogłoby skutkować zaprzestaniem odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Wzięte pod uwagę zostały więc okoliczności związane z możliwością wystąpienia realnego zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego - przyznaje Krzysztof Gołębiowski, przedstawiciel WIOŚ.

- W przypadku Radiowa GIOŚ jednak podjął inną decyzję, ponieważ wpływały liczne skargi od mieszkańców. Zebrano materiał dowodowy, który pozwolił na ponowne wszczęcie postępowania dotyczące zamknięcia - wyjaśnia Gołębiowski.

Pytania o plan awaryjny

Podczas ostatniej sesji rady miasta sprawa Radiowa wywołała gorącą dyskusję. Radny PiS Dariusz Figura nie pozostawił na ratuszu suchej nitki. - Kiedy inne miasta budowały nowoczesne spalarnie, Warszawa zastanawiała się jak to robić i skąd wziąć środki. Zmarnowała 10 lat i teraz ma problem – powiedział. Przekonywał, że sprawa kompostowni to nie tylko szereg skomplikowanych aspektów prawnych, ale przede wszystkim olbrzymi problem społeczny, który władze miasta bagatelizują. - Chodzi głównie o problem z odorowością. Jeśli państwo tego nie widzą, są bezczelni wobec mieszkańców – punktował Figura. Dopytywał też, jaki jest plan awaryjny, jeśli MPO jednak będzie musiało zamknąć kompostownię. Wielka spalarnia na Targówku, która ma przejąć odpady z Radiowa planowana jest dopiero na 2019 rok. A co wcześniej? - MPO będzie musiało kierować śmieci do innych instalacji. Obowiązkiem miasta jest odbiór odpadów od mieszkańców i zagwarantowanie, że poprzez wykonawców trafią one do regionalnych instalacji. Obowiązek ten dotrzymamy – zapewnił wiceprezydent Michał Olszewski. - Obowiązkiem miasta jest w pierwszej kolejności dbanie o dobro wspólne mieszkańców, a dopiero potem odbiór śmieci. MPO jest całkowicie pod kontrolą miasta i to wy ponosicie odpowiedzialność za zaniedbania – ripostował Dariusz Figura.

Pomóc może prokurator

Czy w tej sytuacji oprócz czekania nic nie można zrobić?

- Sprawa może być rozwiązana, pod warunkiem że będzie determinacja ze strony prokuratury. Po 1 stycznia powinien stawić się na miejscu i zadać proste pytanie: na jakim pozwoleniu działa dana instalacja. Kiedy okaże się, że na żadnym, powinien zabezpieczyć ją i zamknąć. To logiczne działanie. Jak będzie, zobaczymy – podsumowuje wiceburmistrz Pietruczuk.

Składowisko w Radiowie
Składowisko w RadiowieArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Mateusz Dolak, Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl