Rada Warszawy ze Szmajdzińską, Legierskim i Tysiąc

Warszawa

| dziennik.pl, tvn24.plfot. TVN Warszawa

Alicja Tysiąca, Małgorzata Szmajdzińska i Krystian Legierski. To tylko niektóre nowe osoby, które zasiądą w Radzie Warszawy – podaje PAP.

Z list Platformy Obywatelskiej do rady miasta dostali się m.in. dotychczasowa jej przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska oraz jej zastępczyni Ligia Krajewska, aktorka Anna Nehrebecka, znana m.in. z seriali "Złotopolscy" i "Plebania"; były przewodniczący klubu PO w radzie Jarosław Szostakowski i dotychczasowy burmistrz dzielnicy Bielany Zbigniew Dubiel.

Melak i Serzycki

Z ramienia PiS radnymi zostali m.in. wiceprzewodnicząca rady poprzedniej kadencji Olga Johann, b. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki, przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak - brat Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej, przewodniczący komisji ochrony środowiska Adam Kwiatkowski oraz jedni z najbardziej aktywnych radnych tej partii w poprzedniej kadencji - Maciej Maciejowski.

Legierski i Szmajdzińska

Z list SLD radnymi zostali m.in.: obecny wiceburmistrz dzielnicy Śródmieście Marcin Rzońca, działacz na rzecz środowisk LGBT Krystian Legierski (Zieloni 2004); Alicja Tysiąc, której nazwisko stało się znane po tym, jak wygrała w Strasburgu proces przeciwko Polsce, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska - wdowa po wicemarszałku Jerzym Szmajdzińskim, który w kwietniu zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, a także - po raz kolejny - motorowodniak Waldemar Marszałek. Kolejną kadencję radnym będzie też Andrzej Golimont.

Po rządzi sama

Platforma Obywatelska wygrała wybory do Rady Warszawy. Zdobyła 44,88 proc. głosów i obejmie 33 z 60 mandatów - poinformowała we wtorek Miejska Komisja Wyborcza. Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości zdobyli 17 mandatów, a z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej do rady wejdzie 10 radnych.

Taki rozkład mandatów oznacza, że PO będzie rządzić stolicą samodzielnie Na listy Platformy Obywatelskiej głosowało w sumie 278 tys. warszawiaków, co stanowi 44,88 proc. wszystkich oddanych głosów. Ponad 151,5 tys. osób zagłosowało na kandydatów PiS (24,47 proc. głosów), a ponad 98,5 tys. - na kandydatów zgłoszonych przez SLD (15,92 proc.).

Frekwencja w wyborach do Rady Warszawy wyniosła 46,11 proc.

ran/ec