Rada Warszawy unieważniła wybór wiceburmistrzów Bemowa

Warszawa

tvnwarszawa.plRada Warszawy unieważniła wybór zastępców Zygrzaka

Stołeczni radni unieważnili uchwały dotyczące wyboru zastępców burmistrza na Bemowie. Za dwa tygodnie ratusz chce przedstawić radnych uchwałę unieważniającą wybór burmistrza Krzysztofa Zygrzaka.

Nie widać końca konfliktu między ratuszem a zarządem dzielnicy Bemowo. Rada dzielnicy już trzy razy wybierała zastępców burmistrza. Jak tłumaczył Krzysztof Zygrzak, chcieli mieć stuprocentową pewność wyboru.

Jednak radni PO i PiS zgodnie unieważnili wszystkie uchwały, twierdząc m.in. że nie może być trzech dokumentów w tej samej sprawie.

- Jesteście wrzucani na minę. Ratusz próbuje was wmanewrować w swoją beznadziejną, antydemokratyczną wojnę – grzmiał Zygrzak. I poinformował, że ratusz za dwa tygodnie ma przedstawić radnym propozycję uchwały, uchylającej jego wybór.

W rozmowie z Gazetą Stołeczną wiceprezydent Warszawy, Jarosław Jóźwiak, potwierdził, że prawnicy z ratusza analizują ostatnią z uchwał, której nie zdążyli jeszcze unieważnić.

Wojna o Bemowo

Konflikt między nowymi władzami Bemowa i stołecznym ratuszem rozpoczął się od wyboru na przewodniczącego nowej rady dzielnicy b. burmistrz Bemowa i b. wiceprezydenta stolicy Jarosława Dąbrowskiego wiązanego z tzw. aferą bemowską. Na kolejnej sesji na burmistrza Bemowa został wybrany Zygrzak, były współpracownik Dąbrowskiego.

Już po tym wyborze Dąbrowskiego Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że nie przekaże pełnomocnictw zarządowi wybranemu z otoczenia Dąbrowskiego, ponieważ utraciła do niego zaufanie w związku z nieprawidłowościami, jakie miały miejsce na Bemowie, gdy Dąbrowski był burmistrzem tej dzielnicy. Drugim argumentem ratusza są wątpliwości co do ważności wyboru wiceburmistrzów.

Zygrzak oskarżył prezydent stolicy o "zamach stanu" i łamanie prawa. Przekonywał, że wysłanie pełnomocników to podważanie demokratycznych wyborów. Złożył do Prokuratury Rejonowej dla Warszawy-Woli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Gronkiewicz-Waltz, z wnioskiem o wszczęcie śledztwa. Ratusz przekonuje, że działa zgodnie z prawem.

jb/r