Rada Warszawy solidarna z proeuropejskimi Ukraińcami

Warszawa

TVN 24Sesja Rady Warszawy

Rada Warszawy solidaryzuje się z obywatelami Ukrainy, w szczególności z mieszkańcami miast partnerskich stolicy- Kijowa i Charkowa, którzy domagają się podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE - brzmi stanowisko przyjęte w czwartek przez stołecznych radnych.

Radni - "rozumiejąc i wspierając dążenia narodu ukraińskiego tłumnie manifestującego na ulicach miast całej Ukrainy poparcie dla włączenia ich państwa w struktury wspólnoty narodów europejskich" - zaapelowali w stanowisku do ukraińskich władz wszystkich szczebli o "respektowanie zasad demokracji i państwa prawa".

Stanowisko jednogłośne

Rada zwróciła się też do ministra spraw zagranicznych, eurodeputowanych i parlamentarzystów wszystkich ugrupowań politycznych o "aktywne działania na rzecz wsparcia Ukrainy w jej europejskich aspiracjach".

Stanowisko zostało przyjęte przez radnych jednogłośnie.

W Kijowie i innych ukraińskich miastach demonstracje trwają od 21 listopada, kiedy rząd tego państwa ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Na kijowskim Majdanie Niepodległości - głównym placu ukraińskiej stolicy - w sobotę rano doszło do pacyfikacji uczestników demonstracji. Od tego czasu trwają manifestacje antyrządowe.

Warszawa solidaryzuje się z Ukrainą. W środę podświetlono Pałac Kultury w kolorach Ukrainy:

Pałac Kultury w kolorach Ukrainy
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

PAP,lata//ec