Rada Warszawy o nowej sieci szkół

Warszawa

TVN24Rada Warszawy zajmie się tematem edukacji

W przyszłym tygodniu Rada Warszawy zajmie się dwoma projektami uchwał, które określą nową sieć szkół podstawowych i ponadpodstawowych w stolicy. Zmiany wymusza reforma edukacji, która likwiduje gimnazja, a przywraca m.in. 8-letnie szkoły podstawowe i 4-letnie licea.

Chodzi o uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów mających siedzibę na terenie Warszawy do nowego ustroju szkolnego. Druga uchwała dotyczy projektu dostosowania sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych mających siedzibę w stolicy.

Co prawda punkty nie zostały jeszcze wpisane do porządku obrad, ale przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO), w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl potwierdziła, że radni zajmą się projektami.

Współpraca z rodzicami

Projekty rozpatrzy we wtorek Komisja Edukacji i Rodziny stołecznej rady, a w czwartek na sesji plenarnej - sama rada miasta.

Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła w rozmowie z PAP, że stołeczne władze od wielu miesięcy przygotowywały się do reformy oświaty, a projekt nowej sieci szkół powstał m.in. przy współpracy z rodzicami. - Pracowały nad tym wszystkie dzielnice, Komisja Edukacji i Rodziny, było też mnóstwo spotkań ze szkołami i z rodzicami, tak żeby zmiany w jak najmniejszym stopniu dotknęły dzieci - dodała. Zgodnie z prawem oświatowym, które w tym tygodniu podpisał prezydent Andrzej Duda, zlikwidowane zostaną gimnazja, a powrócą 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie obecnych szóstych klas, zamiast do gimnazjów, po wakacjach pójdą dla klas siódmych w swoich obecnych szkołach. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów już nie będzie.

Nowa sieć szkół

Przekształcanie szkół pociągnie za sobą konieczność stworzenia przez samorządy nowej sieci szkół. Ostateczne uchwały w tej sprawie będą musiały one podjąć do 31 marca 2017 r. Przygotowane przez samorządy sieci będą opiniowane przez kuratorów, a ich opinie będą dla samorządów wiążące. Reforma wywołuje liczne protesty: samorządowców, rodziców, a nauczyciele związani z ZNP przygotowują strajk generalny w oświacie. W niektórych miastach zapowiedziane są także strajki rodzicielskie, polegające na nieposyłaniu dzieci do szkoły.

Czytaj również o szkole bez prac domowych:

W szkole na Ursynowie zrezygnowali z prac domowych
TVN24

PAP/kz/