Rada Ursynowa jednomyślnie przeciwna powiększeniu Tesco

[object Object]
Tu może powstać galeriaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Ursynowscy radni apelują do władz miasta o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na Kabatach. Chcą w ten sposób zapobiec budowie potężnej galerii handlowej, planowanej przy Lesie Kabackim.

Taka zgodność wśród radnych Ursynowa to rzadkość. Podczas wtorkowej sesji wszyscy zagłosowali za przyjęciem uchwały w sprawie zmiany planu zagospodarowania dla Ursynowa Południowego i Kabat, uchwalonego w 2008 roku.

Domagają się przede wszystkim, aby inwestor mógł zabudować działkę w mniejszej powierzchni niż przewiduje obecny plan, czyli mówiąc fachowym językiem - chcą zmniejszyć intensywność zabudowy.

Druga ważna zmiana to zwiększenie współczynnika powierzchni biologicznie czynnej (do 25 proc.), czyli mówiąc prościej - zapewnienie w tym miejscu więcej zieleni.

I trzeci ważny punkt to ustalenie nieprzekraczalnej linii zabudowy od strony ulicy Sępa-Sarzyńskiego. Granica miałaby zostać wytyczona tak, aby ograniczyć niedogodności dla najbliższych sąsiadów planowanej inwestycji.

Nie chcą dużej galerii

Wszystkie te zmiany mają jeden cel - zapobiec rozbudowie znajdującego się obecnie przy al. KEN 14 supermarketu Tesco. Według inwestora, mógłby tu stanąć kompleks zbliżony rozmiarem do Galerii Mokotów.

Mieszkańcy obecni na sesji, a także sami radni, nie ukrywali, że są taką wizją przerażeni. Gigantyczne centrum znacznie pogorszy jakość życia na cichych i spokojnych obrzeżach Ursynowa.

"Kabaty mają szczególny charakter. Są swego rodzaju enklawą na mapie dzielnicy. Od strony południowej i zachodniej są otoczone rezerwatem Las Kabacki, a od wschodniej Parkiem Natolińskim. Są to niezaprzeczalne atuty tego miejsca" – przypominają w uzasadnieniu swojej uchwały radni.

Podkreślają też, że Kabaty są wciąż w miarę przestronne i pełne zieleni. W parterach domów powstało tu wiele lokali usługowych i gastronomicznych, które sprawiają, że można miło spędzić czas bez udawania się do centrum stolicy.

Hałas i większy ruch

Rozbudowa Tesco - według nich - wpłynie na pogorszenie lokalnego handlu i zniszczy małe sklepiki. Wprowadzi do Kabat tłum ludzi i samochodów.

- Funkcjonowanie tak dużego obiektu będzie możliwe jedynie przy równie dużej liczbie klientów. To z kolei jest możliwie tylko wtedy, gdy z usług galerii będą korzystać nie tylko mieszkańcy Ursynowa, ale również ościennych dzielnic i gmin – podkreślał radny PO Krystian Malesa.

Taki scenariusz stwarza konieczność odpowiedniej przepustowości okolicznych dróg, których - według radnych - nie ma. Planowana od lat ulica Rosnowskiego i poszerzana wkrótce ulica Rosoła mają na celu wygodną przeprawę między Ursynowem a Wilanowem, a nie - jak podkreślał Malesa - obsługę centrum handlowego.

Radny wyliczał też takie uciążliwości jak: większe zagrożenie wystąpienia wypadków, pogorszenie jakości powietrza czy uciążliwy hałas - związany między innymi z rozładowywaniem towarów.

- Budowa ogromnego kompleksu znacząco wpłynie też na cały układ architektoniczny. Obecna zabudowa na Kabatach jest dość niska - zauważył Malesa. I dodał, że jeśli galeria faktycznie powstanie - będzie potężną, nieestetyczną bryłą na tle zielonego Lasu Kabackiego.

Uchwała rady dzielnicy jest jedynie stanowiskiem. Nie nie niesie faktycznych skutków prawnych. Trafi teraz na biurko prezydent Warszawy. Aby plan został zmieniony, musi się tym zająć Rada Warszawy.

Kilka podejść do rozbudowy

Plany rozbudowy TESCO na Kabatach nie są nowe. Pierwszy raz mieszkańcy dowiedzieli się o nich w 2012 roku. Inwestor chciał wówczas budować centrum handlowe liczące 132 890 metrów kwadratowych powierzchni i nawet 28 metrów wysokości.

Na sprzeciw okolicznych mieszkańców nie trzeba było długo czekać. Podnosili w większości te same argumenty, na które zwrócili uwagę we wtorek radni dzielnicy. Krytykowali hałas i zwiększony ruch. Projektu nie zaakceptowała też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Dwa lata później Tesco zmodyfikowało koncepcję i ponownie próbowało przepchnąć inwestycję. Bez skutki. RDOŚ po raz kolejny odmówiła.

Dwa lata temu drugi raz zmodyfikował projekt. Dostawy miały być realizowane "pod ziemią", pojawiło się też ogrodzenie o wysokości 2,5 metra, które miało chronić przed hałasem. Brakowało tylko raportu środowiskowego, w którym spółka obiecywała uwzględnić obawy mieszkańców. Na obietnicy się skończyło, a sprawa ucichła.

Wróciła w marcu tego roku. Inwestor złożył nowy raport i przymierza się do budowy galerii już trzeci raz, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

kw/r

Pozostałe wiadomości

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl