Rada miasta odrzuciła projekt obniżki cen biletów

Warszawa

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plO projekcie mówi jego autorka Joanna Erbel

Radni Warszawy nie przyjęli obywatelskiego projektu uchwały "Stop podwyżkom cen biletów ZTM". Inicjatorzy nie składają broni. - Będziemy dalej zachęcać do dyskusji publicznych - mówią.

Głosowanie odbyło się podczas czwartkowej sesji rady miasta. - Za było 25 radnych, przeciw 26. Zabrakło nam dwóch głosów. PiS i SLD zadeklarowało poparcie dla naszego projektu, jednakże wielu radnych nie przyszło - relacjonuje Joanna Erbel, współautorka projektu.

Jak dodaje, ze strony radnego Bitnera (PO – red.) padło zaproszenie do dalszej dyskusji. - Rozmowę na pewno podejmiemy. Będziemy dalej zachęcać do dyskusji publicznych. Teraz jednak musimy omówić to, co się dzisiaj stało - dodaje Erbel.

Bilety takie, jak w 2012 roku

Projekt uchwały "Stop podwyżkom cen biletów ZTM" zakładał między innymi powrót do cen biletów z 2012 roku oraz zastopowanie kolejnych podwyżek.

- Pod naszą inicjatywą, którą rozpoczęliśmy na początku stycznia, podpisało się 30 tysięcy osób. Chcemy pokazać, że transport publiczny nie musi być droższy. Uzasadnienie do naszej uchwały zakłada, że powinniśmy poszukać oszczędności w budżecie, gdzie indziej - tłumaczyła podczas sesji Erbel.

Według aktywistki, w mieście wydaje się pieniądze na duże inwestycje, które nie są potrzebne. Jako przykład wymienia między innymi zabetonowanie Podzamcza pod fontanny multimedialne czy modernizację Ogrodu Krasińskich.

Ponadto w projekcie uchwały nie ma miejsca na Kartę Warszawiaka. – Odrzucamy Kartę Warszawiaka, jako narzędzie, które segreguje mieszkańców. Wskazujemy, że jest to bardzo duży problem. Kompletnie pomija się to, że Warszawa jest aglomeracją, do której należy prawie 40 gmin, że jest II strefa - powiedziała Erbel.

su/roody