Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Race, kamienie, kule i gaz. Nagrania z serca zamieszek

Warszawa

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plPoczątek zamieszek Marszałkowska/Żurawia

Race i kamienie z jednaj strony, gumowe kule i gaz łzawiący z drugiej. Spotkanie policji z uczestnikami Marszu Niepodległości na Marszałkowskiej przerodziło się regularną bitwę. W jej sercu znaleźli się reporterzy tvnwarszawa.pl, którzy zarejestrowali starcie.

Marsz Niepodległości wyruszył z ronda Dmowskiego ok. 15.30. Gdy czoło zaczęło się kierować w stronę placu Konstytucji, wyprzedziła je grupa zamaskowanych mężczyzn, którzy zaatakowali policję na wysokości ul. Żurawiej.

Straż nie uspokoiła uczestników

Na filmach zarejestrowanych przez reporterów tvnwarszawa.pl wyraźnie widać lecące w stronę funkcjonariuszy kamienne kostki wyrwane wprost z chodników. Policja ostrzegała przez megafony, że będzie musiała zastosować środki przymusu bezpośredniego. Dramatyczne apele nie pomogły. Policjanci użyli więc broni gładkolufowej i wyłapywali najbardziej agresywnych uczestników marszu.

Zapanować nad najbardziej krewkimi próbowała także powołana przez organizatorów straż. Na filmach widzimy mężczyzn w pomarańczowych kamizelkach z logu Marszu Niepodległości, którzy krzyczą, aby nie dać się prowokować. Bezskutecznie. Po chwili musieli zasłaniać przed gazem łzawiącym.

Zatrzymali marsz

Zamieszki trwały kilkadziesiąt minut. Marsz ruszył ponownie dopiero o godz. 16.30. Przed godz. 18 pierwsze osoby dotarły na plac Na Rozdrożu, przed pomnik Romana Dmowskiego.

b

Straż marszu próbuje opanowac sytuację
Marcin Gula, tvnwarszawa.pl
Policja używa broni gładkolufowej
Marcin Gula, tvnwarszawa.pl
Policja używa gazu
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Lecą race, policja zatrzymuje uczestnika marszu
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl