Rabiej o sojuszu z Platformą: myślę, że będzie aktualny

Warszawa

Paweł Rabiej o porozumieniuTVN24
wideo 2/3

- Zostawmy to pole nowej przewodniczącej – tak o negocjacjach dotyczących kandydata na prezydenta Warszawy mówił w TVN24 Paweł Rabiej z Nowoczesnej. W myśl porozumienia sprzed kilku dni polityk ten miał być wiceprezydentem stolicy w razie wygranej Rafała Trzaskowskiego.

Ten pakt zawarli - jeszcze przed wyborami przewodniczącego Nowoczesnej - Ryszard Petru z Grzegorzem Schetyną, szefem PO. W ostatnią sobotę nową przewodniczącą Nowoczesnej została jednak Katarzyna Lubnauer. I stwierdziła, że porozumienia nie ma, a potrzebne są rozmowy.- Rozmawiałem wczoraj wieczorem z panią przewodnicząca Katarzyną Lubnauer. Wiem, że będzie spotykała się z Grzegorzem Schetyną w najbliższym czasie. Wiem, że będzie rozmawiała o tym porozumieniu. Wiem, że chciałaby, żeby rozmawiać nie tylko o Warszawie, ale także o innych miastach w kontekście wyborów samorządowych w sejmikach – stwierdził w poniedziałek w TVN24 Paweł Rabiej.Pytany był jednak o sojusz z PO, w którym był typowany na wiceprezydenta Warszawy.

"Sojusz wymaga zatwierdzenia"

- Ja myślę, że ten sojusz będzie aktualny. Wymaga zatwierdzenia przez nową przewodniczącą, nowy zarząd. Dajmy czas Grzegorzowi Schetynie i Katarzynie Lubnauer na te rozmowy. Rozmowy w kontekście w ogóle wyborów samorządowych, czyli sejmików i tego, do czego właściwie skłania nas ordynacja. Ordynacja stawia opozycję w bardzo trudnej sytuacji, która wymaga podjęcia rozmów, współpracy na warunkach takich, które będą satysfakcjonujące dla obu stron – podsumował Rabiej.Czy umowa będzie renegocjowana – pytał prowadzący? - Zostawmy to pole nowej przewodniczącej – stwierdził Rabiej.Dodał, że potrzebne są rozmowy techniczne o tym, jak prowadzić wspólną kampanię z Rafałem Trzaskowskim. Zastanawiał się też, czy nie zaprosić do współpracy między innymi ruchów miejskich.

"Nie zam szczegółów porozumienia"

Po południu do sprawy odniosła się Katarzyna Lubnauer. - Nie zam szczegółów porozumienia, ponieważ nie uczestniczyłam w tych rozmowach, uczestniczył tylko Ryszard Petru. Chcę poznać szczegóły, wtedy będziemy rozmawiać dalej. Dla mnie jest dość jasne, że jeżeli chcemy zbudować stabilną koalicję dla całej Polski, to musimy od początku siąść do stołu i porozmawiać - oświadczyła i dodała, że w najbliższym czasie zamierza spotkać się w najbliższym czasie z Grzegorzem Schetyną i liderami PSL.

ran/mś